Pytanie z dnia 14 września 2016

Dzień dobry
Jestem kierownikiem sklepu drogeryjnego firmy farmaceutycznej. Mam podpisaną umowę o współpracy ( jestem na działalności gospodarczej). W umowie tej mam min. adnotację o zakazie konkurencji w trakcie współpracy oraz 12 m-cy po jej ustaniu, jednakże nie ma żadnej adnotacji dot. np.jeżeli zleceniodawca wypowie mi umowę, o formie finansowej "zadośćuczynienia" . Czy ja w takiej sytuacji mogę negocjować z warunki?
Rozumiem, że zakaz konkurencji dotyczy pracy jako obsługa drogerii ewentualnie apteki, ale czy np. podjęcie pracy jako przedstawiciel handlowy dla którejś z marek kosmetycznych też jest konkurencją?

Z poważaniem
Joanna Tworek-Wyrwicka

Dzień dobry, aby określić Pani prawa i obowiązki, wynikające z umowy, trzeba się zapoznać z jej treścią. W razie zainteresowania dokładną analizą, proszę o kontakt mailowy pod adresem: ulewicz.kancelaria@onet.eu celem ustalenia szczegółów. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 września 2016 08:42 Obejrzało: 358 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, w przypadku umów zawieranych między podmiotami profesjonalnymi brak jest ustawowej regulacji zakazu konkurencji. Zleceniobiorca może zgodnie z zasadą swobody umów zobowiązać się wobec zleceniodawcy do niepodejmowania działań konkurencyjnych w czasie trwania umowy. W związku z powyższym na zasadzie swobody umów można konstruować postanowienia dotyczące zakazu konkurencji w sposób odmienny niż np. w przypadku umowy o zakazie konkurencji uregulowanej w Kodeksie pracy. Należy jednak mieć na uwadze, aby postanowienia te nie sprzeciwiały się naturze stosunku prawnego i nie były sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dokonując wstępnej analizy, podjęcie pracy w charakterze przedstawiciela handlowego w branży kosmetycznej może stanowić naruszenie zakazu konkurencji. Jednak, aby móc określić zakres zakazu konkurencji, należałoby zapoznać się z treścią umowy. Inaczej należy ocenić skuteczność zobowiązania do zaniechania podejmowania czynów nieuczciwej konkurencji w okresie związania umową zlecenia, inaczej zaś zobowiązanie do takiego zachowania przez okres po ustaniu umowy. W odniesieniu do umów zlecenia klauzula zakazu konkurencji po ustaniu umowy zlecenia bez jednoczesnego wprowadzenia odpowiedniego ekwiwalentu może pociągać za sobą nieważność takiego postanowienia z uwagi na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego. Odnosząc się natomiast do kwestii wypowiedzenia, zastosowanie znajdą odpowiednio przepisy o zleceniu. Zasadą jest, że każda ze stron może taką umowę wypowiedzieć w każdym czasie. Strony mogą w umowie to prawo ograniczyć, a także wprowadzić termin wypowiedzenia. Wobec powyższego może Pani zaproponować zleceniodawcy wprowadzenie do umowy na przykład okresu wypowiedzenia. Z art. 746 Kodeksu cywilnego wynika, że dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Również przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. W związku z powyższym, jeżeli wypowiedzenie dającego zlecenie nastąpi bez ważnego powodu, powinien naprawić szkodę wynikłą z rozwiązania umowy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 września 2016 19:26 Obejrzało: 343 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.