Pytanie z dnia 16 lutego

Dzień dobry.
Jestem po rozwodzie 7 lat. Mam syna 8 letniego z tego związku. Przy rozwodzie doszliśmy do porozumienia, że będziemy mieli opiekę naprzemienną. Nie jest to ujęte prawnie. Umowa między mną a matką syna. Sąd znał całą sytuację, z tego powodu dał mi tylko 100 zł alimentów. Muszę zaznaczyć, że kiedy syn przyjeżdża, muszę mu zapewnić wszystko. Nie dostaję od jego matki nawet skarpetek. Tak więc syn ma u mnie kurtki, buty, czapki, spodnie itd. Dosłownie wszystko co potrzebne.
Był okres, przez pracę, że nie mogłem opiekować się synem 2 tygodnie w miesiącu. Doszedłem do porozumienia z jego matką, że będę płacił jej sam od siebie większe alimenty. Tak też robiłem. Sytuacja się unormowała, syn od ponad roku znowu przebywa u mnie, czasami nawet cały miesiąc, nawet chce ze mną zamieszkać. Matka dziecka, ma nowe dziecko z nowym partnerem i jej to na rękę, gdyż jej córka ma dopiero kilka miesięcy. Jednak żąda abym dalej płacił jej alimenty na jakie się umówiliśmy, kiedy nie mogłem sprawować tak częstej opieki na synem. Poza tym pobiera na syna świadczenia i nigdy z nich złotówki nie dostałem. Choć wiem, że mógłbym się domagać, ale odpuściłem. Matka straszy mnie sądem i ogromnymi alimentami. Dość dobrze zarabiam.
Pytanie moje brzmi. Jaka jest jej realna szansa na podniesienie mi alimentów, jeśli dbam o syna, a jest już od przeszło roku częściej ze mną niż z matką? Czy sąd weźmie to pod uwagę, jak poprzedni sędzia w sprawie rozwodowej? Czy lepiej płacić umówione alimenty i nie narażać się na jakieś olbrzymie alimenty?
Będę wdzięczny za jakąkolwiek poradę.
Pozdrawiam

Dzień dobry. 1. Zawsze istnieje możliwość, że sąd uzna, że należy podwyższyć alimenty. Szansa na to w opisanej sytuacji wydaje się być jednak bardzo mała. 2. Sąd powinien wziąć to pod uwagę. 3. Nie ma Pan obowiązku zapłaty alimentów w wyższej wysokości niż orzeczona w wyroku rozwodowym. Jeżeli podejrzewa Pan, że w przypadku gdy przestanie Pan płacić alimenty matka postanowi np. wnieść do sądu o przyznanie jej wyłącznej opieki i wysokie alimenty od Pana, to może Pan także rozważyć działanie wyprzedzające tzn. złożenie do sądu takiego samego wniosku ale na Pana rzecz tzn. wniosku o przyznanie Panu wyłącznej opieki (a także pozwu o alimenty od matki). 4. Zapraszam do kontaktu gdyby potrzebował Pan pomocy prawnej przy prowadzeniu sprawy. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 lutego 2024 22:18 Zmodyfikowano dnia: 17 lutego 2024 22:18 Obejrzało: 88 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, przed zmianą orzeczenia przez sąd nie ma Pan obowiązku płacić wyższych alimentów. Na uwadze mieć jednak należy, że nawet przy opiece naprzemiennej, sąd weryfikuje możliwości zarobkowe obojga rodziców i przy ich dysproporcji może te alimenty zasądzić/podwyższyć. Proszę się zastanowić czy w Państwa sytuacji, ze względu na fakt, że dziecko mieszka jednak przez większość czasu z Panem, nie wystąpić o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka przy Panu i kontakty z matką. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 lutego 2024 09:51 Zmodyfikowano dnia: 18 lutego 2024 09:51 Obejrzało: 87 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.