Pytanie z dnia 04 maja 2020
Dzień dobry,
Kiedy miałem 11 lat moja mama wyszła ponownie za mąż. Mój biologiczny tata zmarł, gdy miałem 4 lata. Do 21 roku życia miałem rentę po biologicznym tacie. A potem zacząłem pracę. Moja mama już nie żyje. Ojczym mnie nie adoptował. Czy ojczym może żądać ode mnie alimentów lub dopłaty za pobyt w Domu Pomocy Społecznej? Czy aby je otrzymał musi mi wytoczyć sprawę w sądzie cywilnym? Ojczym ma emeryturę, ale mniejszą od opłaty za pobyt w DPS. Ojczym ma córkę z pierwszego małżeństwa, ale z tego co mówi jest ona osobą bezrobotną. Z ojczymem nie miałem dobrego kontaktu, często nadużywał alkoholu i wszczynał kłótnie.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, po pierwsze to nie ojczym może dochodzić takiej opłaty, tylko MOPR. Po drugie Pan nie jest w kręgu osób obowiązanych do ponoszenia opłat za jego pobyt w dps. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Stasik Radca prawny (Od 2019)
Kancelaria Radcy Prawnego Bartosz Stasik
Pszenna, 53-506 Wrocław
Zgodnie z art. 144 KRiO § 2 Mąż matki dziecka, niebędący jego ojcem, może żądać od dziecka świadczeń alimentacyjnych, jeżeli przyczyniał się do wychowania i utrzymania dziecka, a żądanie jego odpowiada zasadom współżycia społecznego. Niemniej jednak wskazuje Pan, że ojczym nadużywał alkoholu i wszczynał awantury, stąd jego ewentualne żądanie należy uznać za nieodpowiadające zasadom współżycia społecznego.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.