Pytanie z dnia 03 marca 2017

Dzien dobry.
Krotki opis mojego pytania.
Pracuje w sklepie odziezowym od osmiu do dwunastu godz dziennie w zaleznosci od grafiku.I nie zaleznie czy w sklepie sa klienci czy nie,pod zadnym pozorem nie wolno nam ani na chwilke usiasc na krzesle..Przyznam ze to bardzo obciaza nogi,kregoslup,etc.Jest to dla nas bardzo meczace i totalnie niezrozumiale.Przerwa to maksymalnie 15 min na dzien..Czy pracodawca moze nam zabronic chwili odpoczynku gdy nie ma klientow.?.Czy jest na to jakis przepis kodeksu pracy.?.I czy wizyta PIP moglaby cos tu pomoc?..Bede wdzieczny za odpowiedz..
Dziekuje..Pozdrawiam..

Szanowna Pani, myślę że wizyta PIP na anonimowe zgłoszenie najwięcej pomoże. Innym rozwiązaniem jest tylko sprzeciwić się tym warunkom pracy, czego Pani pewnie robić nie chce.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 marca 2017 10:32 Obejrzało: 303 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, na pracodawcy ciąży obowiązek wynikający z § 49 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w brzmieniu: 1. Przy wykonywaniu pracy niewymagającej stale pozycji stojącej należy zapewnić pracownikom możliwość siedzenia. 2. Przy wykonywaniu pracy wymagającej stale pozycji stojącej lub chodzenia należy zapewnić pracownikom możliwość odpoczynku w pobliżu miejsca pracy w pozycji siedzącej. 3. Siedziska powinny spełniać wymagania Polskich Norm. Przykładowo w tej sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny I OSK 1263/06: "Miejsce odpoczynku w pozycji siedzącej w pobliżu stanowisk pracy ma zapewnić pracownikom krótki odpoczynek, który nie powoduje przerwania procesu pracy, a w jego trakcie istnieje możliwość kontroli tego procesu. Natomiast pomieszczenia przeznaczone na odpoczynek i spożycie posiłku służą odpoczynkowi regenerującemu - z przerwą w procesie pracy.". Oczywiście, wizyta inspektora PIP mogłaby pomóc w Pani sytuacji.

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 marca 2017 10:44 Obejrzało: 303 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.