Pytanie z dnia 05 maja 2017
Dzień dobry mam 20 lat. W tamtym roku we wrześniu podczas lekcji wf na dworze wskoczył na mnie specjalnie "kolega" spadając kolanem mi na bark. Czuję codziennie straszny ból rano nie mogę nawet założyć koszulki gdyż tak bardzo boli. Chcę dodać że nauczyciel w tamtej chwili był nie obecny gdyż poszedł do innego nauczyciela na pogaduszki. Przez cały rok chodzę na różne badania do lekarzy łykam leki przeciwbólowe jak cukierki. Jeżdżę po lekarzach prywatnie. Płacę za coś co jest przez niego. Aktualnie czekam na operację która odbędzie się w październiku. Czeka mnie całkowita rekonstrukcja barku następnie pół w kamizelce która w 100% uniemożliwia ruch ręką a potem pół roku nauki podstawowych czynności. Z odszkodowania w szkole mam dostać marne 2 tysiące mniejwiecej. Co mam wcale nie urządza. Cierpię już rok następny będzie jeszcze gorszy. Chcę się spytać czy mogę go pozwać do sądu o zadośćuczynienie czy się wyślizgnie od odpowiedzialności. On nie jest bogaty jego rodzice również. Jeśli mogę się ubiegać o jakieś odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu to o jakiej kwocie. Jestem już pełnoletni rodzice już nie muszą mnie utrzymywać lecz do pracy dzięki nie mu też nie mogę iść.
Mateusz Frąckowiak Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Mateusz Frąckowiak
Gramatyka 4/1, 30-071 Kraków
Zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Poszkodowanemu który doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia przysługuje na podstawie art. 445 § 1 k.c. zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, obejmujące rekompensatę za cierpienia fizyczne i psychiczne a na podstawie art. 444 §1 k.c. odszkodowanie za pokrycie wszelkich wynikłych z tego powodów kosztów. Uszkodzeniem ciała w rozumieniu art. 444 § 1 k.c. i art. 445 § 1 k.c. jest takie oddziaływanie na ciało ludzkie, które zostawia na nim wyraźny ślad będący wynikiem naruszenia tkanek organizmu, bez względu na to czy chodzi o uszkodzenie jedynie powierzchowne czy też uszkodzenia poważne np., powiązane ze złamaniem kości czy uszkodzeniem mięśni. Rozstrojem zdrowia natomiast w rozumieniu tych przepisów jest takie oddziałanie na organizm ludzki, które pociąga za sobą zakłócenie jego funkcji , przy czym czas trwania skutków nie ma znaczenia. Mając na uwadze wskazany stan faktyczny co do zasady może się Pan domagać od sprawcy pokrycia kosztów leczenia a także zapłaty zadośćuczynienia w związku z doznaną krzywdą, którego wysokość zależy od szeregu indywidualnych czynników. Oczywiście dla celów dowodowych istotne będą zeznania świadków zdarzenia oraz ewentualny protokół ze zdarzenia, o ile został sporządzony.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz Marczak Radca prawny (Od 2013)
Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Marczak
Szkolna 1, lok. 103, 61-832 Poznań
Witam, pozwanie kogoś wiąże się z udowodnieniem zarówno odpowiedzialności pozwanego podmiotu, a w dalszym rzędzie także odpowiedniego zadośćuczynienia oraz odszkodowania. Pomocna może być odpowiedź na przykładowe pytania - czy byli świadkowie całego zdarzenia, czy i kiedy nauczyciel/dyrekcja zostali poinformowani o zdarzeniu, jak zareagowali na całą sytuację. Ponadto wysokość zadośćuczynienia uzależniona jest od wielu czynników, w szczególności zakres obrażeń, wpływ na życie, zmiana planów życiowych, perspektywy na przyszłość i inne. Pozdrawiam, Tomasz Marczak r.pr.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.