Pytanie z dnia 21 listopada 2015
Dzień dobry,
mam dosyć skomplikowaną sytuację.
Małżeństwo A i B było właścicielami mieszkań 1 i 2, mieszkali w tym pierwszym. Mieszkanie 1 jest dwupokojowe, mieszkanie 2 trzypokojowe. Po śmierci osoba B przekazała całą swoją część po równo zstępnym C i D (rodzeństwo) czyli po ¼ obu mieszkań. Po rozmowach i naradach osoba D zdecydowała się zamieszkać w mieszkaniu 2 z rodziną – partnerką i dzieckiem. Osoba C na razie nie jest tym zainteresowana i w każdej chwili można dokonać przekazań, żeby C miała 50% mieszkania 1 i D 50 % mieszkania 2.
Jednak osoba A ze względu na wiek postawiła zamieszkać w mieszkaniu 2. w taki sposób, że zajmie jeden pokój, jej opiekunka drugi, a osoba D z rodziną będzie się gnieździć w trzecim. Nie jest to spowodowane żadnym racjonalnym powodem typu łatwiejsza obsługa toalety, łazienki, kuchni itp., tylko widzimisię.
Przeprowadzka D z rodziną do mieszkania 1. nie wchodzi w grę.
Osoba D w żadnym wypadku nie chce się zgodzić na takie rozwiązanie, tym bardziej, że nie ma ono racjonalnego uzasadnienia, a mieszkanie w 3 osoby (z psem) w jednym pokoju jest nie do przyjęcia.
Jak wygląda taki spór w świetle prawa? Czy osoba D może bez końca blokować taki pomysł? A może osoba A może w jakiś sposób wymusić wpuszczenie jej do mieszkania i zajęcie dwóch pokojów?
Dodam, że osoba A jest zameldowana i mieszka w mieszkaniu 1., osoba D jest zameldowana i mieszkania w mieszkaniu 2., osoba C jest zameldowana w mieszkaniu 1., ale na razie tam nie mieszka.
Pozdrawiam
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.