Pytanie z dnia 10 lutego
Dzień dobry,
Mam dwa pytania z zakresu prawa autorskiego:
1. chcę osobiście opracować i sprzedawać za pośrednictwem strony internetowej materiały w formie plikó pdf. Treści do materiałów pozyskiwać będę zarówno z książek, jak i materiałów, w któych nie ma podanych danych ich autorów. W związku z tym potrzebowałabym informację: jak zabezpieczyć moje materiały przed naruszeniem cudzego prawa autorskiego? O jakiej treści klauzulę umieścić?
2. Jak chronić swoje praw autorskie? Czy przy sprzedaży materiałów automatycznie się ich pozbywam? Jak zabezpieczyć ich ewentualne powielanie odsprzedawania poza wewnętrznym użytkowaniem przez nabywcę?
Andrzej Gąsiorowski Radca prawny (Od 2007)
Kancelaria Radcy Prawnego Andrzej Gąsiorowski
Św. Leonarda 1/20, 25-311 Kielce
Odpowiedz na pierwsze pytanie wymaga na wstępie ustalenia, czy w ogóle dopuszczalnym prawnie jest takie działanie. Rozpowszechnienie bowiem utworu bez wskazania jego twórcy (anonimowo) samo w sobie nie oznacza, że można z tego utworu korzystać w sposób wskazany w pytaniu. Zalecam zatem wyjaśnienie najpierw samej zasady pozyskiwania i korzystania z cudzych treści. Dopiero następie proponowałbym szukać odpowiedzi na zadane pytanie. Natomiast w odniesieniu do drugiego pytania: o zakresie zgody na korzystanie z utworu decyduje twórca. On zatem może określić np. na egzemplarzu utworu zakres udzielanej zgody (licencji). Wprowadzenie do obrotu oryginału albo egzemplarza utworu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyczerpuje prawo do zezwalania na dalszy obrót takim egzemplarzem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku potrzeby szerszej analizy lub przygotowania umowy lub innych dokumentów prawnoautorskich - zapraszam do kontaktu. Radca prawny Andrzej Gąsiorowski (tel. 606 960 939)
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.