Pytanie z dnia 17 maja 2017

Dzień dobry

Mam pytanie. Czy w sprawie o wykroczenie w której jestem oskarżycielem posiłkowym mogę składać sprostowania protokołu.

Sędzia właśnie zakończył przewód sądowy i poinformował że na następnej rozprawie będą nasze przemówienia oraz ogłosi wyrok.

Czy jeszcze mogę składać sprostowania do protokołu?

Jako oskarżyciel posiłkowy jest Pan stroną postępowania, której przysługuje prawo do złożenia wniosku o sprostowanie protokołu. Może Pan zatem złożyć taki wniosek pomimo zamknięcia rozprawy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 maja 2017 18:45 Zmodyfikowano dnia: 17 maja 2017 18:45 Obejrzało: 434 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Odpowiedzią na przedstawiony problem jest treść art. 37 § 10 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (k.p.s.w.), zgodnie z którym strony oraz osoby mające w tym interes prawny mogą złożyć wniosek o sprostowanie protokołu rozprawy i posiedzenia, wskazując na nieścisłości i opuszczenia. W przedmiocie sprostowania rozstrzyga w drodze zarządzenia (art. 32 § 3) po wysłuchaniu protokolanta sędzia, który prowadził czynność. Decyzja ta nie podlega zaskarżeniu, wobec czego nie wymaga uzasadnienia (art. 36 § 1). O dokonaniu sprostowania zawiadamia się strony, natomiast o odmowie tylko wnioskodawcę. W razie uwzględnienia wniosku należy w sprostowanym protokole uczynić odpowiednią wzmiankę, którą podpisują przewodniczący i protokolant (art. 153 § 3 k.p.k. w zw. z art. 37 § 5 k.p.s.w.). W myśl art. 153 § 4 k.p.k. w zw. z art. 37 § 5 k.p.s.w. wniosek o sprostowanie protokołu rozprawy lub posiedzenia pozostawia się bez rozpoznania, jeżeli został złożony po wysłaniu akt sprawy do wyższej instancji. Zatem termin złożenia takiego wniosku nie jest ograniczony czasowo w toku instancji, takim momentem końcowym możliwości złożenia wniosku o sprostowanie jest przesłanie akt sprawy do wyższej instancji. W takim wypadku treść protokołu można podważać jedynie w środku odwoławczym. Zapraszam do kontaktu w celu ewentualnego sporządzenia wniosku - koszt sporządzenia projektu i reprezentacji w przedmiocie wniosku 200,00 zł. pozdrawiam Marcin Kotarba radca prawny

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 maja 2017 11:02 Zmodyfikowano dnia: 18 maja 2017 11:02 Obejrzało: 418 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.