Pytanie z dnia 17 listopada 2017
Dzień dobry.
Mam pytanie natury prawnej mianowicie urlopu na żądanie.
Pracuje zawodowo jako pielęgniarka i jestem zatrudniona w dwóch miejscach pracy na zasadzie umowę o pracę ( cały etat i pół etatu)
Ciężko pogodzić czasem dwie prace razem łącznie z zmianami w grafiku by nie być teoretycznie w dwóch miejscach pracy na raz.
Moje pytanie brzmi czy w ramach urlopu na żądanie mogę w pierwotnym miejscu pracy wziąć urlop informując o tym swoją przełożoną przeddzień wzięcia urlopu na żądanie bądź też tego samego dnia rano i iść do drugiego miejsca pracy ( na pół etatu) ? Są to bardzo rzadkie sytuacje, nie mniej jednak chciałabym zapytać czy przywilej urlopu na żądanie może mi w takiej sytuacji się należeć.
Podkreślam,że nie są to sytuacje częste ale zdarza się, że ciężko jest w którymś z miejsc pracy się zamienić tak by w grafiku nie widnieć w dwóch miejscach pracy.
Pozdrawiam serdecznie.
Marta Fundowicz Adwokat (Od 2017)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Fundowicz
Jantarowa 53, 84-240 Reda
Witam, Urlop na żądanie został przewidziany w Kodeksie pracy jako prawo pracownika, aby w sytuacjach nagłych i losowych mógł usprawiedliwić swoja nieobecność w pracy. Jednym z najistotniejszych warunków umożliwiających skorzystanie z urlopu na żądanie jest termin złożenia wniosku o urlop. Zgodnie z art. 1672 K.p. pracownik może zgłosić żądanie urlopu nawet w dniu rozpoczęcia urlopu. Jedynym warunkiem jest złożenie żądania jeszcze przed czasem, w którym pracownik powinien rozpocząć pracę. Jednak może się zdarzyć tak, że urlop na żądanie jest bezpodstawny i pracodawca może odmówić jego udzielenia. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik od jakiegoś czasu wie o swojej nieobecności w danym terminie, a pracodawca nie udzielił mu urlopu wypoczynkowego w tym dniu z obiektywnych powodów chroniących jego interes pracodawcy. Często także pracodawcy odmawiają udzielenia urlopu na żądanie w przypadku, gdy ustalony był grafik i pracownik zatrudniony na drugi etat, również z grafikiem, dużo wcześniej wiediział o kolizji terminów. Zatem teoretycznie może Pani skorzystać we wskazanych sytuacjach z urlopu na żadanie, jednakże jeżeli pracodawca go Pani nieudzieli to musi się Pani do pracy stawić. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam Adwokat Marta Fundowicz
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Okoniewski Adwokat (Od 2016)
Kancelaria Adwokacka Michał Okoniewski
Królowej Jadwigi 25/1, 64-100 Leszno
Dzień dobry, nie ma przeciwwskazań, aby biorąc urlop na żądanie u jednego pracodawcy świadczyć pracę u drugiego.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.