Pytanie z dnia 17 października 2018
Dzień dobry. Mam taki problem, byłem z kobietą prawie 10 lat w związku w tym 5 lat małżeństwa. Teraz, żona odeszła do innego mężczyzny i raczej, skończy się to rozwodem. Każdy z nas, ponosi winę za zaistniałą sytuację ale kochając żonę, nie chcę z Nią walczyć w sądzie i wnosić o ustalenie wyłącznie jej winy, chociaż to Ona doprowadziła do rozpadu małżeństwa. Mieszkanie, dostałem od ojca ale wymagało remontu, więc na ten cel wzięliśmy wspólny kredyt, który nadal jest do spłacenia, wspólnie. Z części tych pieniędzy, kupiliśmy samochód, który zarejestrowany jest tylko na mnie. Żona, ma swoje auto, kupione po ślubie ale jest mniejszej wartości. Zapewne dojdzie do podziału majątku, stąd moje pytanie, do jakiego podziału i czego ? Jak z mieszkaniem, autami i kredytem, przy opcji bez orzekania i z orzeczeniem o Jej winie ? Jak patrzy na to prawo i sąd ? Dziękuje, za rozpatrzenie mojej sytuacji. Pozdrawiam.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, wina za rozkład pożycia nie ma wpływu na podział majątku. Podziałowi będzie podlegać majątek wspólny nabyty w trakcie trwania wspólności, ale nie długi. Podziałowi będą podlegać samochody, a nadto żona będzie mogła dochodzić zwrotu nakładów na Pana nieruchomość. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz kancelariaulewicz.pl adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Barbara Bieniasz Adwokat (Od 2014)
Kancelaria Adwokacka Barbara Bieniasz
Warszawska 16 lok 9, 35-205 Rzeszów
Dzień dobry Kwestia winy czy jej braku nie posiada z związku z podziałem Państwa majątku. O podział majątku można wystąpić w czasie trwania postepowania w sprawie rozwodu jeżeli, podział ten nie przedłuży nadmiernie czasu trwania niniejszego postępowania. Pozew o podział majątku może zostać złożony po orzeczonym rozwodzie. W wyniku podziału majątku małżeńskiego sąd, nie zajmuje się dzieleniem długów wspólnych małżonków. Sąd może przyznać np. mieszkanie lub dom, mężowi albo żonie. Takie rozstrzygnięcie sądu nie jest jednoznaczne z tym, że zobowiązanie kredytowe przechodzi na tego małżonka, który stał się właścicielem tego składnika majątkowego, i że wyłącznie on odpowiada teraz za spłatę kredytu, a drugi z małżonków w wyniku takiej decyzji staje się wolnym od tego obciążenia. Nadal obciąża on małżonków i jeśli razem go zaciągnęli, nadal są wspólnie dłużnikami dla banku. Sąd jedynie może wskazać, kto ma płacić zadłużenie. Dla banku taki zapis w niczym nie zobowiązuje.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.