Pytanie z dnia 31 lipca 2015

Dzień dobry, mieszkam z dziećmi i mężem w Irlandii.Mój obecny mąż jest biologicznym ojcem mojej młodszej córki oraz dziecka,które jest w drodze.Mój najstarszy syn jest dzieckiem z poprzedniego małżeństwa.Ojciec biologiczny syna został pozbawiony praw rodzicielskich 3 lata temu a w kwietniu tego roku mój obecny mąż przysposobił syna.Mój były mąż ma zasądzone alimenty od pazdziernika 2006 roku w kwocie 200 zł miesięcznie ale nigdy nie zapłacił żadnej kwoty.Za jaki okres wstecz mogę ściągnąc zaległe alimenty,za jaki okres należą się odsetki i czy jest mozliwe podwyższenie kwoty wstecz.

Szanowna Pani, Zasadniczo w przypadku, gdy alimenty zostały już zasądzone prawomocnym orzeczeniem, a nie były wcześniej egzekwowane (w drodze egzekucji komorniczej), dziecku uprawnionemu do alimentów przysługuje prawo do wystąpienia (w przypadku niepełnoletniego poprzez swojego przedstawiciela ustawowego) do komornika z żądaniem egzekucji alimentów za okres do 3 lat wstecz, licząc od dnia wszczęcia egzekucji komorniczej. Za taki okres można też żądać odsetek. Co prawda bieg terminów przedawnienia roszczeń alimentacyjnych dziecka przeciwko rodzicom nie rozpoczyna się / ulega zawieszeniu w trakcie trwania władzy rodzicielskiej, jednak jeśli władza ta została odebrana 3 lata temu, to przyjąć należy, iż zastosowanie znajdzie ogólna zasada, o której wspomniałem powyżej (możliwość dochodzenia alimentów za okres 3 lat wstecz).

Wysłano: 1 sierpnia 2015 21:59
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Witam. Zasadą jest, iż zasądzone roszczenia alimentacyjne mogą być dochodzone do 3 lat wstecz, licząc od dnia wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Za taki okres można zatem żądać odsetek od zaległych rat alimentacyjnych. Co prawda istnieje przepis, który przewiduje brak rozpoczęcia biegu / zawieszenie biegu terminu przedawnienia roszczeń dziecka względem rodziców w trakcie trwania władzy rodzicielskiej, ale skoro władza rodzicielska ojca została odebrana 3 lata termu, to de facto zastosowanie znajdzie ogólna zasada, o której mowa powyżej (możliwość dochodzenia roszczeń za 3 lata wstecz).

Odpowiedź nr 2 z dnia 1 sierpnia 2015 22:11 Obejrzało: 498 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.