Pytanie z dnia 08 października 2018

Dzień dobry,

Moi rodzice są wlaścicielami domu i działki wielkości blisko 1-ego hectara. Mama zmarła kilka lat temu a ojciec się ponownie ożenił. Jego obecna żona mieszka w naszym domu rodzinnym.

Co się stanie z naszym domem rodzinnym i dzialką po śmierci ojca jeżeli nie sporządzi testamentu? (obecnie nie ma testamentu i nic nie zostało uregulowane po śmierci mamy).

Czy jego obecna żona odziedziczy dom i działkę czy będzie to dla mnie i dla mojej siostry? (podejrzewam że jego żona odziedziczy część??) Jeżeli tak, to co się stanie po jej śmierci z tą częścią domu ktόrą odziedziczy po ojcu (ona nie ma żadnych dzieci).

Czy po jej śmierci, jej odziediczona po ojcu część przejdzie na mnie i moją sistrę??? (byłyśmy pełnoletnie kiedy mama zmarła), czy też na jej rodzinę (np. na jej siostrzenicę lub siostrzenicy dzieci, jezeli sporządzi testament)???.

Czy żona ojca po jego śmierci będzie mogła zrobić co zechce z tą odziedziczoną częścią? Na przyklad sporządzić testament i przekazać część naszego rodzinnego domu członkowi jej rodziny?

Bardzo dziękuję za pomoc.

Wojtek z Tych

Dzień dobry, jeśli właścicielami nieruchomości byli oboje rodzice, to część mamy po jej śmierci odziedziczyliście po równo z tatą i siostrą. Jeśli tata nie zostawi testamentu, jego udział będą dziedziczyć dzieci i żona, oczywiście o ile żona go przeżyje. Po śmierci żony ojca jej udział będą dziedziczyć jej spadkobiercy (a więc zależy czy zostawi testament czy nie i kto z kręgu jej spadkobierców ustawowych żyje). Jeśli żona ojca będzie żyć dłużej niż ojciec i będzie dziedziczyć udział w tej nieruchomości, będzie nim mogła swobodnie rozporządzać. Jeśli chcecie się Państwo zabezpieczyć, polecam już teraz podjąć kroki, które Wam to umożliwią. W grę wchodzi kilka rozwiązań. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz kancelariaulewicz.pl adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 października 2018 11:58 Zmodyfikowano dnia: 9 października 2018 11:58 Obejrzało: 248 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz.Panie Sytuacja pasierba jako spadkobiercy ustawowego jest bardzo słaba- dziedziczy on w ostatniej możliwej kolejności. Zgodnie z art. Art. 9341 znowelizowanego (po 28 czerwca) kodeksu cywilnego pasierb dziedziczy dopiero wtedy, kiedy spadkodawca zmarł nie pozostawiając spadkobierców w postaci: małżonka zstępnych rodziców rodzeństwa dziadków i ich zstępnych Ponadto pasierb może dziedziczyć jedynie wtedy kiedy nie żyje oboje jego rodziców biologicznych. Po śmierci ojca - jego udział odziedziczy Pana macocha, siostra i Pan po 1/3 cz. Po jej śmierci ( jeżeli nie sporządzi testamentu ) jej udział w pierwszej kolejności odziedziczą jej krewni - powołani do spadku z ustawy - czyli rodzice,rodzeństwo, dzieci rodzeństwa a w ostatniej kolejności pasierbowie. Żona ojca po jego śmierci może dowolnie rozporządzać spadkiem - sprzedać udział, sporządzić testament,darować itp. Radziłbym jak najszybciej udać się do notariusza i sporządzić poświadczenie dziedziczenia po mamie a następnie wpisać swoje udziały do księgi wieczystej nieruchomości. Można rozważyć wniesienie sprawy o dział spadku i zniesienie współwłasności. Doradzałbym skorzystanie z pomocy profesjonalisty ( adwokata,radcy prawnego ) z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 października 2018 17:40 Zmodyfikowano dnia: 9 października 2018 17:40 Obejrzało: 242 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.