Pytanie z dnia 29 sierpnia 2016
Dzień dobry. Mój mąż planuje założyć DG. Ja jeszcze nie pracuję po macierzyńskim. Czy rozdzielnosci majatkowa ustanowiona przez założeniem dg uchroni nas przed odpowiedzialnością całym majątkiem w razie niepowodzenia?
Ernest Mocarski Adwokat
Kancelaria Adwokacka Ernest Mocarski
Przasnyska 11A, lok. 248, 01-756 Warszawa
Szanowna Pani, co do zasady odpowiedź na Pani pytanie brzmi tak. Należy jednak pamiętać, że to momenty ustanowienia rozdzielności majątkowej mógł powstać u Pańśtwa majątek wspólny (od dnia zawarcia małżeńśtwa do dnia ustanowienia rozdzielności majątkowej) i warto by było ten majątek o ile powstał w drodze umowy o podział majątku podzielić, ponieważ wierzycielowi będzie mógł z części tego majątku się zaspokoić. Po drugie co jest bardzo ważne, Pani maż prowadząć swoją działalność gospodarczą powienien informować osoby trzecie (kontrachentów), o istnieniu pomiędzy Panią, a mężem umowy majątkowej małżeńskiej. Najczęściej przyjmuje się, iż w zawieranej umowie znajduje się odpowiedni zapis - jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku gdyby mąż nie poinformowałby osób trzecich w postęowaniu egzekucyjnym (u komornika) mieliby oni możliwość dochodzenia swoich roszczeń z przedmiotó wchodzących w skłąd Państwa majątku. Na końcu dodam tylko, że należy wskazywać również rodzaj umowy majątkowej zawartej przez Państwo. Z wyrazami szacunku adwokat Ernest Mocarski
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowna Pani, Przede wszystkim ustanowienie rozdzielności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa wywołuje skutek tylko na przyszłość, tj. od chwili zawarcia tejże umowy. Wykluczony jest jakikolwiek skutek wsteczny.Od dnia ustanowienia rozdzielności majątkowej każdy z małżonków samodzielnie i swobodnie zarządza swoim majątkiem - występują zatem dwa odrębne majątki małżonków. Należy mieć jednak na uwadze, że jeżeli rozdzielność majątkowa powstała w trakcie trwania małżeństwa, to może istnieć majątek małżonków nabyty przez nich od chwili zawarcia związku małżeńskiego do chwili ustanowienia rozdzielności majątkowej (majątek objęty wspólnością majątkową). Z tego majątku wspólnego wierzyciel może żądać zaspokojenia chyba, że małżonkowie podzielą się tym majątkiem w drodze podziału majątku wspólnego. Odpowiadając na Pani pytanie, ustanowienie rozdzielności majątkowej nie jest skuteczne w zakresie wierzytelności powstałych przed zawarciem tejże umowy. Natomiast w stosunku do wierzytelności powstałych po zawarciu umowy jest skuteczne tylko wtedy, gdy wierzyciel (tj. np. kontrahent Pani męża) wiedział o jej zawarciu i rodzaju umowy. Tym samym należy mieć na uwadze, iż w stosunku do wierzyciela jednego z małżonków, który nie wiedział w chwili dokonywania czynności prawnej, że małżonkowie zawarli umowę dotyczącą rozdzielności majątkowej, umowa ta traktowana jest w praktyce jako nieistniejąca. Wierzyciel może wówczas prowadzić egzekucję w taki sposób, jak gdyby małżonków łączyła w dalszym ciągu wspólność ustawowa. Stąd też, aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, po ustanowieniu pomiędzy państwem rozdzielności majątkowej należy przy dokonywaniu jakichkolwiek czynności prawnych z udziałem kontrahenta informować go (najlepiej pisemnie, tj. w treści zawieranych umów) o zawarciu umowy majątkowej małżeńskiej oraz o jej rodzaju.
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Ciupa Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Michał Ciupa i Partnerzy
1 Maja 38/3, 40-287 Katowice
Tak, co do zasady zawarcie umowy, w formie aktu notarialnego, o ustanowieniu rozdzielności małżeńskiej spowoduje, że za długi powstałe w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie odpowiadał Pani mąż swoim majątkiem osobistym. Należy jednak mieć na uwadze, że z chwilą podpisania umowy o rozdzielności majątkowej w skład Państwa majątku osobistego wejdzie Państwa udział w posiadanym obecnie majątku wspólnym, oznacza to, że majątkiem osobistym Pani męża będzie np. połowa mieszkania, czy też połowa samochodu, jeśli Państwa je obecnie posiadacie i są one Państwa majątkiem wspólnym. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że aby móc się skutecznie powołać na istnienie rozdzielności majątkowej wobec wierzycieli, wierzyciele przed zaciągnięciem zobowiązania muszą być poinformowani, że taka rozdzielność pomiędzy Państwem istnieje, pozdrawiam adw. Ewa Klich z Kancelarii Adwokackiej Michał Ciupa i Partnerzy.
Podziękowałeś prawnikowi
Jarosław Wojciech MROŻEK Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław MROŻEK
Grójecka 128B lok. 50, 02-383 Warszawa
I jeszcze jedna istotna kwestia odnośnie zabezpieczenia majątku małżonka w wypadku niepowdzenia, prowadzonego przez drugiego małżonka, przedsięwzięcia gospodarczego i konieczności ogłoszenia przez niego upadłości. W przypadku ogłoszenia upadłości przez małżonka prowadzącego działalność gospodarczą majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości. Zatem, rozdzielność majątkowa - jak najbardziej. Należy mieć jednak na uwadze, że zgodnie z art. 126 ust. 1 Prawa upadłościowego ustanowienie rozdzielności majątkowej umową majątkową jest skuteczne w stosunku do masy upadłości tylko wtedy, gdy umowa została zawarta co najmniej 2 lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Serdecznie pozdrawiam, Jarosław MROŻEK, Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny,
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.