Pytanie z dnia 14 marca 2021

Dzień dobry,
mój pradziadek był porucznikiem armii Armii Krajowej, zamordowanym przez komunistów w 1947 roku. Sprawa jest dobrze udokumentowana. Czy w takiej sytuacji rodzinie przysługuje prawo do odszkodowania? Jakie należy podjąć kroki w tym kierunku? Do działania w tej sprawie motywuje mnie ciężka sytuacja finansowa dziadka, obecnie 80 letniego, osieroconego w wieku 7 lat, który nigdy nie otrzymał żadnej formy zadośćuczynienia za nieszczęście, które go spotkało.

Proszę o pomoc i serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Sz.P Proszę napisać czy pradziadek został stracony w wyniku procesu sądowego czy też zakatowany na śmierć bez procesu. Jeżeli po procesie - czy dziadek lub ktokolwiek z rodziny występowali o rehabilitację na podstawie ustawy lutowej : Działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego w okresie komunizmu winna być w dzisiejszych czasach szczególnie wynagradzana, zwłaszcza, gdy bezpośrednią reakcją ówczesnych władz były dotkliwe represje i internowania. Wyrównaniu szkód związanych z reperkusjami ze strony w/w polskich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości lub organów pozasądowych w okresie od rozpoczęcia ich działalności na ziemiach polskich, począwszy od 1 stycznia 1944 r. do 31 grudnia 1989 r., służyć ma tzw. ustawa lutowa (Ustawa o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego z dnia 23 lutego 1991 r. (Dz.U. Nr 34, poz. 149)). Daje ona możliwość zrehabilitowania osób represjonowanych przez reżim. z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl 501-864-044

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 marca 2021 13:56 Zmodyfikowano dnia: 15 marca 2021 13:56 Obejrzało: 186 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowni Państwo, należy zwrócić się do sądu o stwierdzenie nieważności orzeczenia na mocy którego nastąpiło stracenie Państwa przodka na podstawie Ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, mogą tego dokonać także zstępni represjonowanego. Po uzyskaniu takiego orzeczenia można dochodzić odszkodowania za poniesioną szkodę i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wynikłych z wydania lub wykonania orzeczenia albo decyzji władz komunistycznych. W razie śmierci osoby represjonowanej uprawnienie to przechodzi na małżonka, dzieci i rodziców. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 marca 2021 14:31 Zmodyfikowano dnia: 15 marca 2021 14:31 Obejrzało: 185 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.