Pytanie z dnia 15 września 2017

Dzień dobry,
moja babcia przekazała w darowiźnie swojemu drugiemu wnukowi mieszkanie (mojej mamy siostry syn) twierdząc, że skoro ja wyjeżdżam za granicę to nie jest mi potrzebne mieszkanie. Ja nie zgadzam się z tą decyzją. Uważam (jak i większość mojej rodziny) że skoro mieszkałam z babcią całe życie i opiekowałam się nią, mieszkanie powinno należeć do mnie. Umowa darowizny została podpisana w styczniu 2015 r. na rzecz małoletniego. Z tego powodu do uzyskania pełnoletności opiekę nad mieszkaniem sprawowała jego matka. Rzekomo po uzyskaniu pełnoletności mojego brata ciotecznego został podpisany dokument mówiący o tym że on bez zgody swojej mamy nie może podjąć żadnej decyzji na temat mieszkania.
Babcia zmarła 3 miesiące po podpisaniu umowy darowizny tj. kwiecień 2015.
Moja mama zmarła 17 lat temu. Czyli w dziedziczeniu ustawowym mieszkanie należy się mojej cioci, a druga połowa mi i mojemu rodzonemu bratu. Z tego co się dowiedziałam zawsze mogę otrzymać zachowek.
A gdybym chciała by tamta strona przekazała w darowiźnie połowę mieszkania ? Czy jest możliwa darowizna po darowiźnie ? Jestem świadoma, że z tym wiążą się koszty podatku od darowizny. Lecz w tym przypadku opłaca się podatek od wartości połowy mieszkania ?
Czy istnieje taki dokument mówiący o tym, że mój brat cioteczny nie może podjąć żadnej decyzji bez zgody swojej mamy ?
Czekam na odpowiedź, pozdrawiam.

Dzień dobry, zachowek wypłaca się w pieniądzu. Nigdy nie jest to część majątku, tylko zawsze stosowny ekwiwalent pieniężny. Roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem 5 lat, ale swoich praw warto dochodzić jak najszybciej. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz kancelariaulewicz.pl ulewicz.kancelaria@onet.eu

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 września 2017 15:05 Zmodyfikowano dnia: 17 września 2017 15:05 Obejrzało: 293 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzien dobry, Zawsze mozecie zawrzeć ugodę w sprawie o zachowek- gdzie rozliczeniem będzie przeniesienie prawa wąłsnosci.. Niemniej jednak formalnie ma Pani roszczenie zachowkowe.

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 września 2017 16:36 Zmodyfikowano dnia: 18 września 2017 16:36 Obejrzało: 292 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.