Pytanie z dnia 02 grudnia 2017

Dzień dobry !
Moja Mama przepisała mi wykupione kwaterunkowe mieszkanie w 2005 roku. Mam ustanowioną na rzecz swojej matki w 2005 r służebność osobistą mieszkania, polegającą na bezpłatnym i dożywotnim zamieszkaniu i korzystaniu z lokalu. Wartość przedmiotu darowizny została w akcie notarialnym ustalona na 144.400,00 zł. Matka żyje i nie posiada innego majątku .

Mam jedną siostrę w związku z czym:

1. Czy siostra ma prawa do tej darowizny po śmierci matki (spadek, zachowek)?
a jeżeli tak to do jakiej jej części?.
2. Chcemy z mężem sprzedać to mieszkanie i kupić mamie kawalerkę blisko nas, aby można było się mamą opiekować. Czy jeżeli mieszkanie darowane mi przez mamę zostanie sprzedane przykładowo za 400.000,00 zł to czy moja siostra w przyszłości po śmierci matki będzie mogła się ubiegać o część tej kwoty ze sprzedaży tego mieszkania, a jeżeli tak ,to o jaką część.

Bardzo proszę o informację. Musimy z mężem podjąć jakąś decyzję ze względu na pogarszający się stan zdrowia matki, a nie wiemy jaką część kwoty powinniśmy zabezpieczyć na rzecz ew. przyszłych roszczeń mojej siostry.

Z poważaniem EB

Dzień dobry, ponieważ od chwili podpisania umowy darowizny minęło już 10 lat, darowizna ta nie będzie wchodziła w skład tzw. masy spadkowej, czyli nie będzie podlegała podziałowi po śmierci Pani mamy. Innymi słowy siostra nie będzie mogła żądać części wartości tego mieszkania. Podziałowi będzie podlegał pozostały majątek Pani mamy na zasadach ogólnych ( o ile nie pozostawi testamentu). W razie dalszych pytań, proszę o bezpośredni kontakt telefoniczny. Pozdrawiam, Adwokat Agnieszka Kurczuk-Samodulska

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 grudnia 2017 08:07 Zmodyfikowano dnia: 3 grudnia 2017 08:07 Obejrzało: 412 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, niestety informacje udzielone przez moją poprzedniczkę są błędne. 10 letni termin po upływie którego darowizny nie uwzględnia się przy obliczaniu zachowku nie ma zastosowania do osób będących spadkobiercami spadkodawcy, co wynika wprost z przepisów ! Co za tym idzie, siostra będzie mogła dochodzić zachowku, o ile nie zostaną spełnione przesłanki powodujące utratę prawa do zachowku. Więcej na ten temat możecie Państwo przeczytać na blogu mojej kancelarii: http://kancelariaulewicz.pl/aktualnosci/jak-uniknac-placenia-zachowku/ W przypadku dalszych pytań lub wątpliwości, uprzejmie proszę o kontakt. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz kancelariaulewicz.pl ulewicz.kancelaria@onet.eu

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 grudnia 2017 19:36 Zmodyfikowano dnia: 4 grudnia 2017 19:36 Obejrzało: 408 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.