Pytanie z dnia 11 listopada 2016

Dzień dobry,
Na działce należącej do gminy na osiedlu mieszkaniowym rosną duże ponad 40-letnie topole. Na wielokrotne prośby o przecięcie i przerzedzenie gałęzi decyzja była odmowna.
Czy istnieje przepis prawny na który można się powołać.Co można zrobić w tej sytuacji. Drzewa są bardzo wysokie i niemal całkowicie zasłaniają dostęp światła słonecznego do mieszkań. Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Dzień dobry, zgodnie z art. 83 ustawy o ochronie przyrody z wnioskiem o wycinkę drzew może wystąpić właściciel nieruchomości, dlatego też sugeruję w pierwszej kolejności udać się z tą sprawą do właściciela nieruchomości czy też do zarządu, jeżeli jest ustanowiony we wspólnocie mieszkaniowej. Argumentem przemawiającym za udzieleniem zezwolenia na wycięcie drzewa jest Pańskie bezpieczeństwo zdrowotne, które cierpi z powodu braku dostępu do świata słonecznego oraz wilgoci w mieszkaniu. W celu lepszego poparcia wniosku niewątpliwie pomogłaby odpowiednia dokumentacja, która potwierdziłaby zły wpływ braku światła i wilgoci w mieszkaniu, czy jest Pan może w posiadaniu takich dokumentów?

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 listopada 2016 21:19 Obejrzało: 232 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Proszę rozważyć możliwość złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na wycięcie drzew – zgodnie z art. 83 Ustawy o ochronie przyrody. Wskazany przepis daje możliwość wystąpienia z wnioskiem o wyrażenie zgody na wycinkę drzew. Co do zasady konieczne będzie w takiej sytuacji uzyskanie zgody właściciela nieruchomości – gminy. Należy jednak mieć na względzie, iż zgoda takowa nie jest wymagana w sytuacji, jeśli wniosek jest składany przez spółdzielnię mieszkaniową, wspólnotę mieszkaniową, użytkownika wieczystego itp. W Państwa sytuacji konieczna jest znajomość specyfiki właścicielskiej gruntu. Wymogi wniosku (w tym konieczne załączniki) są wskazane w art. 83b wzmiankowanej ustawy. Co do możliwości przycięcia, to czy składaliście Państwo oficjalny wniosek? Jak rozumiem kierowany był on do gminy? Należy zwrócić uwagę, iż art. 87a ust. 2 dopuszcza możliwość dokonywania prac w obrębie korony drzewa, pod warunkiem, iż nie prowadzi do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu: 1) usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych; 2) utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa; 3) wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa. Składając ponowny wniosek o dokonanie odpowiednich przycinek, proszę powołać się na wspomniany artykuł z jednoczesnym wskazaniem, iż wycinka gałęzi nie będzie prowadziła do nadmiernego „ogołocenia” drzewa.

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 listopada 2016 23:21 Obejrzało: 230 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.