Pytanie z dnia 28 września 2018
Dzień dobry,
Na polecenie pracodawcy sfałszowałam podpis pod wnioskiem do urzędu o udzielenie informacji o innym podmiocie. Sprawa została zgłoszona do prokuratury i zostałam przesłuchana przez policję. Przyznałam się do tego nadmieniając, że było to polecenie służbowe. Nie pracuję już tam.
Proszę powiedzieć, jakie mam możliwości i czego powinnam się spodziewać?
Dziękuję
Barbara
Michał Okoniewski Adwokat (Od 2016)
Kancelaria Adwokacka Michał Okoniewski
Królowej Jadwigi 25/1, 64-100 Leszno
Dzień dobry, niestety sfałszowanie podpisu jest przestępstwem, w którym Pani dokonała czynności sprawczej, a Pani pracodawca sprawstwa kierowniczego. Zarówno Pani, jak i pracodawcy grozi odpowiedzialność karna. Niemniej po analizie materiału dowodowego prokurator może podjąć inne decyzje.
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Godlewska-Chorąziak Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak
Turoszowska 8/37, 91-025 Łódź
Dzień dobry. Art. 270 k.k.: § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa. § 2a. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Może Pani próbować wnieść o warunkowe umorzenie postępowania, ewentualnie o warunkowe zawieszenie wykonania kary.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.