Pytanie z dnia 04 października 2016
Dzień dobry. Nazywam sie Iwona mam 21 lat i synka który ma 2 latka i 9 miesiecy i męża który ma 32 lata mamy problem nie mamy swojego mieszkania mieszkalismy z moim rodzicami nagle sie wyprowadzil że ma dość tego wszystkiego i mieszka z mama a ja ze swoimi rodzicami i ciagle mi mowi ze mi odbierze malego i bedzie u niego mieszal i chce rozwodu a ja nie wiem co mam robic :( Moze mi tak odebrac malego ? prosze o pomoc.
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
Nie widzę żadnych szans żeby ojciec zabrał Pani dziecko, jeśli nie ma innych powodow do tego (np. Pani złe prowadzenie, nadużywanie alkoholu, nieopiekowanie się dzieckiem). Lepiej niech Pani zażąda od niego alimentów na dziecko, pod rygorem skierowania pozwu do sądu.
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowna Pani, Na podstawie przedstawionych przez Panią informacji nie widzę zagrożenia dla odebrania Pani synka. Co więcej, w takiej sytuacji zastanowiłabym się nad skierowaniem do sądu wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej Pani męża albo o ustalenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. W ten sposób od razu na przyszłość zabezpieczy się Pani przed wszelkimi próbami z jego strony. Zgodnie z polskim prawem odebranie dziecka może nastąpić w dwóch sytuacjach: 1. Sąd pozbawia władzy w skutek nie możliwości jej wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka. (art. 111. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). 2. W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie pracownik socjalny wykonujący obowiązki służbowe ma prawo odebrać dziecko z rodziny i umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej (art. 12a ust. o przeciwdziałaniu przemocy). W sytuacji, w której dziecko jest pod opieką zarówno Pani jak i Pani rodziców nie widzę podstaw z żadnego z powyższych przepisów do odebrania Pani dziecka. Jeżeli mąż wyprowadził się z domu, nie wykazuje zainteresowania dzieckiem i grozi Pani to może Pani spróbować sama wnieść wniosek o pozbawianie męża władzy rodzicielskiej Podstawa prawna: Art. 111. k.r.o.[Pozbawienie i przywrócenie władzy rodzicielskiej] § 1. Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców. Art. 12a. [Odebranie dziecka z rodziny] 1. W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie pracownik socjalny wykonujący obowiązki służbowe ma prawo odebrać dziecko z rodziny i umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny, w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Art. 107. [Ograniczenie władzy rodzicielskiej] k.r.o. § 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.