Pytanie z dnia 22 października 2015
Dzień dobry. Niedawno zmarł brat mojego ojca. Wiemy, że miał dość spore długi. Czy możemy spodziewać się spadku w postaci jego długów i ewentualnie jak możemy się uchronić przed tym?
Joanna Malinowska Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanna Junker
Aleja Zwycięstwa 218/2, 81-540 Gdynia
Szanowna Pani, faktycznie jako spadkobiercy w dalszej kolejności może Pani jako dziecko brata zmarłego dziedziczyć w dalszej kolejności długi po zmarłym. Kolejność dziedziczenia jest opisana szczegółowo w Kodeksie cywilnym: zstępni (dzieci, wnuki) + małżonek. W braku zstępnych: małżonek zmarłego + rodzice zmarłego. W razie braku zstępnych i rodziców: tylko małżonek. W braku zstępnych i małżonka zmarłego - rodzice zmarłego. Niemniej kiedy brak rodziców zmarłego lub jednego z nich - taki udział przypada wówczas rodzeństwu zmarłego, tj. Pani ojcu, a w dalszej kolejności, jeśli ojciec Pani nie żyje - Pani jako dziecku. Należy zatem w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o tytule swego powołania złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w celu uniknięcia odpowiedzialności za długi zmarłego brata ojca. Takie oświadczenie można złożyć przed notariuszem lub w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, jeżeli termin na to pozwala. W przeciwnym razie jeżeli nie złoży Pani takiego oświadczenia lub złoży je po terminie, dziedziczyć będzie Pani spadek po wuju z dobrodziejstwem inwentarza, tj. do wartości majątku spadkowego, o ile takowy wuj posiadał. Oznacza to, że nie będzie ponosić Pani odpowiedzialności za długi z własnego majątku osobistego, innego niż wchodzący w skład spadku po wuju. W razie wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny lub w siedzibie Kancelarii. Adw. Joanna Junker
Podziękowałeś prawnikowi
Damian Stawski Radca prawny (Od 2015)
ALTA PENTUT Kancelaria Radcy Prawnego Damian Stawski
Południowa 14, Mrowino, 62-090 Poznań
Witam, jeśli brat zmarł nie wcześniej niż 6 miesięcy temu, to należy spadek odrzucić lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do sądu. Zachęcam do kontaktu z moją kancelarią, chętnie pomogę.
Podziękowałeś prawnikowi
Karolina Barczyńska Adwokat Adwokat
Kancelaria Adwokacka Adwokat Karolina Barczyńska
Graniczna 12 lok. 203, 41-300 Dąbrowa Górnicza
Do dziedziczenia ustawowego powołani są w pierwszej kolejności zstępni (dzieci, wnuki, itd.) oraz małżonek, w przypadku braku potomostwa - żona z rodzicami, a w razie ich braku rodzeństwo. W przypadku zatem braku zstępnych, małżonka czy rodziców Pana wuja, spadek po nim oddzieczy Pański ojciec, który może odrzucic spadek w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy, ewentualnie moze przyjac spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wszystko zalezy zatem od kregu spadkobierców oraz od tego czy w skład spadku po wuju wchodzą również jakies aktywa, oprócz długów. W razie pytań, zapraszam do kontaktu z moją kancelarią. Adwokat Karolina Barczyńska Dopiero więc jak spadek przypadłby Pani mamie i ona by go odrzuciła, to można by mówić o dziedziczeniu Pani i dzieci. Nie musi się Pani śpieszyć. Jak wierzyciele wystąpią o stwierdzenie nabycia spadku i dojdzie do Pani, to może to Pani zrobić przed sądem spadku. Dopiero bowiem na tym etapie ma Pani informację o powołaniu do spadku.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.