Pytanie z dnia 07 stycznia 2023

Dzień dobry.
Niedawno zmarł mój ojciec. Miał wspólne konto z matką w banku, na które przychodziła ich emerytura. Pieniądze są wspólne, nie ma rozdzielności. W banku dowiedzieliśmy się, że mama może w całości dysponować tymi pieniędzmi. Mama stwierdziła, żeby zamknąć to konto i przelać pieniądze na jej nowe konto prywatne (ich wspólne konto było "starego typu", duże opłaty za przelewy).
Teraz tak myślę że prawo bankowe swoje a prawo spadkowe swoje i czy sobie nie narobiliśmy problemów. Byłam pewna że część lub całość zablokują na poczet masy spadkowej a tutaj można było wszystkim zarządzać przez mamę. Mam rodzeństwo czyli moglibyśmy dziedziczyć, ale nikt nie jest zainteresowany, stwierdziliśmy że to są pieniądze mamy, ojciec nie miał żadnego majątku prócz tych pieniędzy na koncie. Czy mamy obowiązek przeprowadzić postępowanie spadkowe? Czy po śmierci zawsze trzeba regulować takie kwestie nawet gdy majątek był znikomy?

Dzień dobry. 1. Tak, zawsze warto jest uporządkować formalnie sprawy spadkowe. Jeżeli nie zrobicie Państwo tego teraz, to w przyszłości Państwa dzieci będą musiały przeprowadzić to postępowanie, chcąc dziedziczyć po Państwu. Z uwagi na upływ czasu postępowanie będzie wtedy trudniejsze. 2. Postępowanie spadkowe składa się z dwóch etapów. Obydwa można załatwić przed sądem albo przed notariuszem. Załatwienie sprawy przed notariuszem jest nieco droższe ale można to załatwić nawet w jeden dzień. Wymaga jednak współdziałania wszystkich spadkobierców. W przypadku sporu pozostaje sąd. 3. Pierwszym etapem postępowania jest stwierdzenie nabycia spadku, gdzie ustala się kto i w jakim udziale dziedziczy spadek. Drugim etapem jest dział spadku, gdzie przypisuje się poszczególne składniki spadku danym spadkobiercom proporcjonalnie do ich udziałów. Jeżeli spadkobiercy są zgodni, to mogą go podzielić praktycznie w dowolny sposób. 4. Jeżeli w skład spadku nie wchodzi nieruchomość, to działu spadku nie trzeba dokonywać przed notariuszem i może zostać dokonany na podstawie zwykłej umowy. Z opisu sprawy wynika, że Państwo de facto dokonali już takiego działu spadku. Pominęliście Pastwo jednak pierwszy niezbędny etap postępowania tj. albo uzyskanie sądowego stwierdzenia nabycia spadku albo uzyskanie równoważnego z nim notarialnego poświadczenia dziedziczenia. 5. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 stycznia 2023 00:38 Zmodyfikowano dnia: 9 stycznia 2023 00:38 Obejrzało: 133 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, tak, po zmarłym należy przeprowadzić postępowanie spadkowe - stwierdzenie nabycia spadku i następnie dział spadku. Pieniądze zgromadzone na koncie (lub ich część - w zależności od okoliczności) mogą wchodzić w skład masy spadkowej. Jeśli mama nie jest wyłączną spadkobierczynią nie powinna dysponować całym spadkiem, przynajmniej do czasu uregulowania sprawy spadkowej. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 stycznia 2023 15:11 Zmodyfikowano dnia: 9 stycznia 2023 15:11 Obejrzało: 124 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.