Pytanie z dnia 06 września 2015
Dzień dobry.
Od niemal czterech lat moje wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę jest zajęte przez komornika sądowego - na konto wpływa tzw. minimum socjalne (ok. 1286zł). Za niecały miesiąc wyjeżdżam do pracy za granicę (Niemcy lub Holandia) przez polską agencję. Czy sądzicie Państwo, że istnieje jakakolwiek możliwość dogadania się z komornikiem, aby nie zobowiązał nowego pracodawcy (czyli agencji) do potrącania zadłużenia, a ja w zamian zadeklarowałbym comiesięczną wpłatę na jego konto w określonej, umówionej kwocie? Zadłużenie sięga grubo ponad 60.000,00zł, jest to łączna kwota niespłaconych w przeszłości kredytów konsumenckich, którą prowadzi ten sam komornik sądowy.
Mam jeszcze jedno pytanie - tydzień temu skontaktował się ze mną telefonicznie przedstawiciel nieznanej mi firmy windykacyjnej i poinformował mnie, że jego firma przejęła od mojego komornika wierzytelność, której to spłaty rzekomo komornik zaniechał już niemal rok temu. Ja nie otrzymałem wcześniej od nikogo żadnej informacji na temat sprzedaży tej wierzytelności i stąd moje pytanie - czy komornik ma w ogóle prawo, bez poinformowania dłużnika i bez żadnego uzasadnienia, "zaniechać" prowadzenia danej egzekucji (egzekucja ta trwa już ponad trzy lata) i przekazać wierzytelność komuś innemu?!?
Z góry gorąco dziękuję za wszelką pomoc i podpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie!
Katarzyna Krupa Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Krupa
kard. Stefana Wyszyńskiego 7K/7, 05-530 Góra Kalwaria Warszawa
Prawdopodobnie wierzyciel złożył wniosek do komornika o zawieszenie egzekucji albo takie zawieszenie nastąpiło z mocy prawa, na co zezwalają przepisy kodeksu postępowania cywilnego w przypadku gdy wierzyciel nie wykonuje czynności potrzebnych do dalszego prowadzenia egzekucji przez 1 rok ( art. 823 k.p.c) Wierzyciel również mógł dokonać zbycia wierzytelności np. firmie windykacyjnej. Jednym słowem o tym '' co dzieje z wierzytelnością'' zawsze decyduje wierzyciel a nie komornik. Na podstawie art. 509 kodeksu cywilnego wierzyciel może dokonać cesji wierzytelności na osobę trzecią bez konieczności uzyskania zgody dłużnika. Samo przeniesienie wierzytelności nie wymaga udziału dłużnika, bowiem jego sytuacja nie ulega zmianie. Zmienia się jedynie wierzyciel, natomiast wysokość długu wraz z odsetkami ustawowymi pozostaje w niezmienionej wysokości. Wierzyciel dokonując przeniesienia wierzytelności, może przekazać firmie windykacyjnej wszystkie dane dłużnika, gdyż cesja wiąże się dochodzeniem roszczeń przez nowy podmiot, stąd kontakt se strony firmy windykacyjnej. Zawiadomienie dłużnika o przelewie leży w interesie nabywcy wierzytelności.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.