Pytanie z dnia 13 września 2016

Dzień dobry panu , moja sprawa wygląda tak około 15 lat temu
kupiliśmy mieszkanie z żoną jednak nie ma mnie zapisanego w akcie notarialnym ponieważ zostałem oszukany jej babcia dała część pieniędzy siostra i ja z byłą żoną daliśmy pieniądze z wesela wspólne jednak ja nie widnieję w akcie notarialnym co z tym zrobić , świadków mam że wiedzieli o tych pieniądzach i że dałem i zostałem oszukany , teraz jesteśmy po rozwodzie i mnie chce usunąć z mieszkania a ja jestem na rencie , muszę się leczyć i nie mam gdzie iść chciałem sprostować ten akt notarialny z góry dziękuję.

Co do zasady wszystkie rzeczy zakupione w czasie trwania wspólności ustawowej przez obojga małżonków lub przez jednego z nich wchodzą w skład majątku wspólnego. Może Pan żądać ustalenia, że mieszkanie stanowiło składnik majątku wspólnego - albo w postępowaniu o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym albo przez powództwo o ustalenie (jeżeli nie ma księgi wieczystej) albo w toku postępowania o podział majątku wspólnego małżeńskiego. Sprawa wymaga dokładniejszej analizy. Z poważaniem Łukasz Obrał

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 września 2016 11:16 Obejrzało: 345 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, w pierwszej kolejności radziłabym Panu sprawdzić czy zakupione mieszkanie w trakcie związku małżeńskiego weszło w skład wspólności majątkowej małżeńskiej czy weszło ono w skład majątku osobistego Pana żony. Jeżeli mieli Państwo rozdzielność majątkową lub zakup nastąpił z majątku osobistego Pana żony (powinno być podane w akcie notarialnym) to nieruchomość weszła w skład majątku osobistego Pana żony. Istnieje możliwość wystąpienia z powództwem opartym na art. 10 § 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, który stanowi, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. Wobec tego, jeżeli dysponuje Pan dowodami, że mieszkanie zostało zakupione z Państwa wspólnych środków i miało stanowić Państwa wspólną własność to może Pan wystąpić z powództwem do sądu, aby został Pan wpisany w dziale II księgi wieczystej jako współwłaściciel przedmiotowej nieruchomości.

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 września 2016 19:32 Obejrzało: 326 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.