Pytanie z dnia 24 listopada 2018

Dzień dobry.
Partner został zatrzymany przez policję za posiadanie znacznej ilości środków odurzających. Następnego dnia przewieziono go do prokuratury gdzie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Powiedział tylko, że środki nie były jego, i ktoś miał je odebrać. Pani prokurator nie zgodziła się na artykuł 335 kpk, mówiąc żeby negocjował z sądem. Zastosowano wobec niego zabezpieczenie w postaci dozoru policyjnego i poręczenia majątkowego.Partner nie ma możliwości wpłacenia poręczenia majątkowego. Nie chce też pisać wniosku o przedłużenie terminu wpłaty, ani zmniejszenie kwoty. Mocno zawyżył swoje zarobki, mówiąc że pracuje na czarno. Nie wiem dlaczego.
Moje pytania:
1.Dlaczego Prokurator nie zgodziła się na skorzystanie z dobrowolnego poddania się karze, czy możliwe że mimo przedstawienia zarzutów i przyznania się śledztwo nadal jest prowadzone a zarzuty mogą ulec zmianie?
2. Co stanie się jeśli tego poręczenia nie wpłaci, czy prokurator wystąpi o areszt tymczasowy, jak to wygląda?
3.Czy jeśli był nie karany to jest możliwość, że za posiadanie 1kg amfetaminy dostanie wyrok w zawieszeniu?

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

Dzień dobry, z tego co Pani pisze wynika, że doszło do przyznania się do winy i jednoczesnej odmowy składania wyjaśnień. Zgodnie z art. 335 § 1 KPK, jeżeli oskarżony przyznaje się do winy, a w świetle jego wyjaśnień okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte, można zaniechać przeprowadzenia dalszych czynności. Złożenie wniosku w trybie art. 335 jest prawem, a nie obowiązkiem prokuratury. Najwyraźniej prokuratura uznała, że nie doszło do wypełnienia przesłanek, np. tej, że w świetle wyjaśnień oskarżonego (których de facto nie złożył), okoliczności czynu nie budzą wątpliwości. Zarzuty mogą ulec zmianie do czasu złożenia aktu oskarżenia. Jeśli poręczenie nie zostanie wpłacone, prokuratura może zawnioskować o areszt tymczasowy. 1 kg amfetaminy to bardzo duża ilość. Szanse na wyrok w zawieszeniu bez wskazania np. dostawcy, odbiorców, i ujawnienia innych okoliczności czynu są zasadniczo niewielkie. Znam przypadki skazywania na karę bezwzględnego więzienia nawet powyżej 5 lat za taką samą ilość. Sugerowałabym zaangażowanie obrońcy. Pozostaję do dyspozycji w razie dalszych pytań lub chęci nawiązania współpracy. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 listopada 2018 13:00 Zmodyfikowano dnia: 26 listopada 2018 13:00 Obejrzało: 357 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.