Pytanie z dnia 19 stycznia 2018
Dzien Dobry. Pisze w imieniu swojej babci. Babcia mieszka od 32 lat w domu jej zmarlego meza taty. Dom nie byl przepisany na meza babci ani na babcie. Chcialam sie dowiedziec czy babcia ma jakies szanse zeby dom byl na nia poprzez zasiedlenie? Ma kilka dokumentow potwierdzajacych remonty w domu i rozne naprawy. Jezeli moglo by sie to udac to prosze powiedziec ile taka sprawa moze nas kosztowac.? pozdrawiam.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, najpierw trzeba ustalić dokładny stan faktyczny. Od kiedy babcia sama mieszka w tym domu, od kiedy płaci wszystkie rachunki i jest w stanie to wykazać ? Czy po teściu babci zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe ? Kto po nim dziedziczy ? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Bukowski Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Bukowski
Al. IX Wieków Kielc 6/34, 25 - 516 Kielce
Zasiedzenie określone zostało w art. 172 § 1 i 2 KC – § 1. Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). § 2. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Tak więc przesłankami zasiedzenia są dwie i muszą wystąpić równocześnie: upływ czasu oraz samoistne posiadanie w dobrej, bądź w złej wierze. Odpowiadając na pani pytanie, jest to oczywiście możliwe, trzeba wystąpić z odpowiednim wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.