Pytanie z dnia 21 marca 2021
Dzien dobry,
Po śmierci babci ,która zmarła 6.01.2021 zostało mieszkanie własnościowe.Synowie denatki zmarli przed nią,natomiast wnuczkow jest czwórka.
Niestety nie jesteśmy w stanie się dogadać i zamiast iść do notariusza po dokument potwierdzenie dziedziczenia spadku sprawa trafi do sądu.Po śmierci babci jedna ze spadkobierców zamieszkała w tym mieszkaniu,twierdząc,że na chwilę obecną nie ma gdzie iść.Osoba ta wraz ze swoim bratem posiada mieszkanie własnościowe,które odziedziczyli po swoich rodzicach.na chwilę obecną je wynajmują.
W mieszkaniu po babci w którym zamieszkała wraz z dwójką swoich dzieci,mąż na chwilę obecną przebywa w zakładzie karnym przestała opłacać rachunki za czynsz tzn.za marzec zapłaciła natomiast jest zadłużenie za styczeń i luty(mamy potwierdzenie z administracji).
Co możemy zrobić w tej sytuacji ,żeby uniknąć,że będziemy musieli wszyscy spłacić zadłużenie skoro tylko ona tam mieszka.
Boimy się,że przestanie płacić w następnych miesiącach i wejdzie komornik.
Czy możemy ją wyrzucić z tego mieszkania.
Co możemy zrobić w tej sytuacji?
Dziękuję
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, możecie Państwo wnieść o dopuszczenie do współkorzystania z lokalu, a gdy nie będzie chciała tego umożliwić, będziecie uprawnieni do dochodzenia odszkodowania za korzystanie ponad udział. Za opłaty jesteście Państwo odpowiedzialni solidarnie. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. W opisanej sprawie można działać dwutorowo. 1. Z jednej strony można próbować doprowadzić do udostępnienia Państwu wspólnego przedmiotu własności zgodnie z udziałami i jeżeli osoba ta będzie to utrudniać można wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym w stosunku do niej. Dodatkowo możecie Państwo płacić dane rachunki samodzielnie i następnie kierować do tej osoby roszczenia regresowe o te kwoty. 2. Z drugiej strony można próbować zabezpieczyć spadek np. poprzez wniosek o ustanowienie kuratora spadku (oprócz tego dobrze by było sporządzić komorniczy spis inwentarza, a także wnieść o ujawnienie przedmiotów należących do spadku przez komornika). W uzasadnieniu wniosku będzie można podnieść, że osoba, która aktualnie zajmuje nieruchomość i nie wpuszcza innych spadkobierców i zadłuża majątek spadkowy. Sad powinien się przychylić do takiego wniosku. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.