Pytanie z dnia 20 września 2022

Dzień dobry. Posiadam mieszkanie 78m2 oraz strych (stan surowy, nieużytkowany) 78m2. Do tej pory płaciłam czynsz do wspólnoty mieszkaniowej tylko za część użytkowa mieszkania. Od października tego roku dostałam informację że z racji pomyłki poprzedniego zarządcy placilismy tylko za część użytkowa a powinniśmy płacić również za strych. Tym samym czynsz wzrósł o sto procent. Czy mają do tego prawo? Czy można to zaskarżyć?

Dzień dobry, Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach. Uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności: 1)wydatki na remonty i bieżącą konserwację; 2)opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę; 3)ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali; 4)wydatki na utrzymanie porządku i czystości; 5)wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca. Wysokość opłaty członkowie wspólnoty mieszkaniowej określają w uchwale. Stosownie do art. 22 ust. 3 pkt 3 ustawy – ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu. Opłata nie może być niższa niż kwota ustalona jako iloczyn sumy całkowitych kosztów miesięcznych lub rocznych zarządzania nieruchomością wspólną i wielkości udziału, jakim dany właściciel lokalu dysponuje w nieruchomości wspólnej. Art. 25 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali daje możliwość zaskarżenia. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 września 2022 09:47 Zmodyfikowano dnia: 21 września 2022 09:47 Obejrzało: 149 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz.P Proszę napisać jaki charakter prawny ma Pani mieszkanie, czy jest to pełna własność czy też spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu. Czy otrzymała Pani pismo od wspólnoty określające aktualną wysokość czynszu z podaną podstawą prawną. Czy ma Pani umowę regulującą dotychczas płacony czynsz. W jakiej wysokości płaciła Pani dotychczasowy czynsz a w jakiej wysokości jest ten aktualny. Proszę jeszcze napisać w jaki sposób stała się Pani właścicielem mieszkania ( spadek, kupno ) i czy w akcie nabycia mieszkania uwzględniony został strych. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 września 2022 14:36 Zmodyfikowano dnia: 21 września 2022 14:36 Obejrzało: 147 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.