Pytanie z dnia 02 listopada 2023

Dzień Dobry,

Pracuję w firmie produkującej przełączniki samochodowe – na stanowisku Brygadzistka.
Mój zespół liczy około 50 osób. Na moim obszarze znajdują się rożnego rodzaju stanowiska. Są zarówno stanowiska stojące jak i siedzące. Są praski ręczne oraz automatyczne.

Ostatnio firma wysłała wszystkie Brygadzistki na wykład „jak dbać o zdrowie swoje i swoich pracowników w aspekcie chorób zawodowych”. Mieliśmy 2 godzinne wykłady z fizykoterapeutą gdzie były pokazywane różnego rodzaju ćwiczenia o prawidłowej postawie oraz różnego rodzaju rozciągania (kręgosłup, nadgarstki, klatka piersiowa, szyja itd.) – w trakcie tego wykładu poświęciliśmy około 30min na wykonanie różnego rodzaju ćwiczeń.

Dzisiaj otrzymałyśmy maila od swoich przełożonych – że w związku z zgłoszeniami pracowników do ZUS o uznanie choroby zawodowej – cieśń nadgarstka musimy wprowadzić na produkcji ćwiczenia fizyczne dla operatorów. I osobami, które mają uczyć i oraz kontrolować poprawność wykonywania ćwiczeń mamy być MY – Brygadziści. Wcześniej nie dostałyśmy takiej informacji.

Osobiście uważam, że nie jestem osobą wykfalifikowaną/kompetentną do szkolenia z tego typu ćwiczeń pracowników. A tym bardziej, do weryfikowania wykonania ich poprawności przez moich podwładnych. Mam obawy, czy przykładowo naciskając nadgarstek pracownika – nie zrobię mu jeszcze większej krzywdy.

I tutaj moje pytanie – Czy Moi przełożeni – mogą wydać Mi takiego typu polecenie służbowe?
Wykłady nie zakończyły się w żaden sposób zdobyciem jakiegoś dyplomu / osiągnięciem odpowiednich kwalifikacji.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Proszę porozmawiać z przełożonymi na ten temat wskazując m, że nie ma Pani wiedzy w tym zakresie ani wystarczających kompetencji. W tej sytuacji byłoby wskazane aby pracodawca zorganizował jakieś szkolenie - ćwiczenia z fizjoterapeutą, który pokaże wszystkim pracownikom, których to dotyczy, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Pani jako brygadzistka w swoim zakresie mogłaby natomiast na polecenie pracodawcy zapewnić pracownikom i zadbać o przerwę w ciągu dnia pracy, w której pracownicy będą te ćwiczenia wykonywać.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 listopada 2023 05:28 Zmodyfikowano dnia: 7 listopada 2023 05:35 Obejrzało: 136 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.