Pytanie z dnia 20 listopada

Dzień dobry

Prosimy o pomoc prawną w kwestii interpretacji zapisów prawnych przy wystawianiu skierowań na badania lekarskie dla pracowników.
Nasz problem pojawia się w momencie interpretacji tego zapisu gdyż:
Według Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2003.169.1650 t.j. - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy) paragraf 105 § 105. Pojęcie pracy na wysokości
Pracą na wysokości w rozumieniu rozporządzenia jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.
Nieco inny podział stosuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. Dz.U. Nr.69, poz. 332.
w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.) - dalej r.b.l., określa dwa rodzaje badań pracowników zatrudnionych przy pracach na wysokości: do 3 metrów oraz powyżej 3 metrów. Taki zapis jest na skierowaniu na badania i nie można go zmienić (wzór skierowania
w załączniku).
W jaki sposób mamy wystawiać skierowanie na badania: Czy mamy ustalić pracę na wysokości na poszczególnych stanowiskach na podstawie przepisów BHP (praca powyżej 1m i na formularzu zaznaczać praca powyżej 3m) czy mamy ustalać pracę na wysokości patrząc na podział Ministra zdrowia (praca do 3m oraz powyżej 3m).

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.