Pytanie z dnia 08 marca 2018
Dzień dobry, proszę o poradę odnośnie możliwości przepisania domu przez rodziców na córkę, która ma jeszcze pozostałe rodzeństwo. Problem w tym, że rodzice są po rozwodzie i nie ma podziału majątku, jest więc współwłasność. Mama mieszka w domu, a tata poza nim. Wiem, że można zrobić darowiznę, ale wtedy rodzeństwo ma prawo do zachowku. W remont domu włożyliśmy już sporo środków i zastanawiamy się co zrobić, aby po śmierci rodziców nie mieć problemu ze spłatą rodzeństwa. Pomyśleliśmy, że może dobrze byłoby przepisać część domu, należącą do mamy umową dożywocia, a część taty darowizną, ponieważ nie mieszka on w domu. Czy jest to sensowne i jak najprościej to zrobić? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie!
Krzysztof Nawrocki Adwokat (Od 2008)
Krzysztof Nawrocki, adwokat - Kancelaria Adwokacka
Prochownia 12 lokal 4, 64-100 Leszno
Umowa dożywocia - zgodnie z orzecznictwem - wyłącza prawo do zachowku. W opisanej sytuacji wskazane przez Panią/Pana rozwiązanie jest najlepsze, skoro tylko Pani/Pana matka mieszka w domu stanowiącym współwłasność jej i Pani/Pana ojca
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Bukowski Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Bukowski
Al. IX Wieków Kielc 6/34, 25 - 516 Kielce
Ja bym zrobił darowiznę w formie notarialnej z wyszczególnieniem nakładów jakie Państwo ponieśli na dom wtedy w razie ewentualnego zachowku, będzie to potrącone od jego wartości. Można rozważyć również wydziedziczenie rodzeństwa.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.