Pytanie z dnia 08 października 2018

Dzień dobry!

Sprawa tyczy się spadku, w tym wypadku chodzi o zwykły, piętrowy dom.

W 2008 roku zmarła ciocia mojego taty, która posiadała na własność dom, w którym mieszkała ona sama, jej siostra = moja babcia (która zmarła rok temu) oraz mój ojciec chrzestny = starszy brat mojego taty. Mieszkali tam praktycznie całe życie.
Ciocia pozostawiła (prawdopodobnie) po sobie testament, o którym kilka razy wspomniała mówiąc, że budynek jest przepisany na mnie. Niestety, nie udało nam się go znaleźć (dopuszczam myśl, że mógł być schowany lub zniszczony), a notariusz u którego to wszystko załatwiła również zmarł. Jego żona także nie potrafiła go znaleźć i udzielić nam jakiejkolwiek wymiernej pomocy.

Po śmierci cioci postanowiliśmy wprowadzić się (ja i moi rodzice) do owego domu wraz z przebywającym już tam wujkiem, który zmarł po paru miesiącach od tego momentu. Próbowaliśmy, jak już wspomniałem, rozwiązać tę sprawę, ale póki co bezskutecznie. Przez kolejne 9 lat do teraz mieszkamy tam, jesteśmy co prawda zameldowani, ale właścicielem domu dalej jest nieżyjąca ciocia.

To nie wszystko. Mój tata ma kuzyna, który wie o całej sprawie, ale już kilka razy mówił, że zrzeka się wszystkiego i mamy się o jego stronę nie martwić. I o ile to nie wygląda na problem, to jest jedna osoba, która rości sobie prawa do budynku – jest to była żona mojego ojca chrzestnego, który miał z nią dziecko.

I teraz moje pytanie, czy można z tej sprawy w jakiś sposób wybrnąć? Czy istnieje tylko droga sądowa czy może obejdzie się bez tego? Z góry przepraszam za niekoniecznie przejrzyście przedstawioną sprawę.

Dzień dobry, w mojej ocenie, w opisywanej sprawie nie obędzie się bez przeprowadzenia postępowania spadkowego, skoro żona ojca chrzestnego rości sobie prawa do budynku. Natomiast jeśli sporządzono testament notarialny, teoretycznie powinno udać się go odnaleźć, o ile wiedza Państwo, przed którym notariuszem miałby zostać sporządzony ten akt. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 października 2018 15:32 Zmodyfikowano dnia: 8 października 2018 15:32 Obejrzało: 157 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry W pierwszej kolejności skro był sporządzony testament a nie można go odnaleźć, a może są świadkowie którzy znają jego treść. Jeżeli testament nie został odnaleziony, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym, wykazać krąg spadkobierców wraz z ich dokładnymi danymi. Sąd wyda postanowienie kto jest uprawniony do dziedziczenia. W tym postepowaniu można zrzec się spadku. Kolejne postępowanie przed sądem to dział spadku, sąd dokonuje podziału spadku w częściach ułamkowych pomiędzy spadkobierców. Następnie w razie współwłasności nieruchomości, należy wnieść sprawę o zniesienie współwłasności nieruchomości.

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 października 2018 12:54 Zmodyfikowano dnia: 11 października 2018 12:54 Obejrzało: 151 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.