Pytanie z dnia 15 sierpnia 2024

Dzień dobry uprzejmie proszę o odpowiedź czy jest możliwość wyboru sposobu przedawnienia w przypadku roszczenie jednego wspokredytobiorcy względem drugiego,był to kredyt hipoteczny zawarty w 2006 roku, jestem po rozwodzie i żona spłaca obecnie kredyt.

Jeżeli istnieje taka możliwość, proszę napisać ile lat? Nie może być tak że ktoś po 15 latach będzie coś rościł, rozumiem ostanie raty kredytu?

Nie ma możliwości wybierania ani kształtowania przez Pana terminu przedawnienia. Termin przedawnienia wynika z rodzaju stosunku prawnego i jest regulowany przez prawo, a konkretnie kodeks cywilny. Pozdrawiam Michał Marcinkowski radca prawny.

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 sierpnia 2024 12:00 Zmodyfikowano dnia: 16 sierpnia 2024 12:00 Obejrzało: 61 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Przedawnienie jest terminem zawitym i nie ma możliwości "wyboru sposobu przedawnienia". Terminy przedawnienia są przeróżne. Jeśli Pan miałby roszczenie wobec banku, aktualnie termin przedawnienia roszczeń konsumenta wynosi 6 lat, a w zależności od sytuacji - z uwagi na wieloletni stosunek zobowiązaniowy z bankiem - mogą mieć również zastosowanie poprzednie przepisy prawne, zgodnie z którymi termin przedawnienia dla konsumenta wynosił 10 lat. Każda sytuacja charakteryzuje się pewnymi odmiennościami i należy ją indywidualnie przeanalizować. Z kolei termin przedawnienia banku wobec konsumenta wynosi 3 lata. Powyższe normy wynikają z art. 118 k.c. Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna Lubańska-Kępa radca prawny +48 691 754 230 biuro@kancelaria-klk.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 sierpnia 2024 13:08 Zmodyfikowano dnia: 16 sierpnia 2024 13:08 Obejrzało: 61 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.