Pytanie z dnia 22 marca 2018
Dzień dobry. W 1987 roku moj ojciec umową przekazania gospodarstwa rolnego nabył od matki ziemię rolną wraz z budynkami. Obciążone to było służebnością na rzecz mojej babci. Babcia umarla w 2000 roku, a teraz moja ciotka, siostra taty dopomina sie o zachowek. Czy faktycznie nalezy jej sie zachowek?
Po pierwsze umowa z następcą zawarta na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzinnie, nie jest brana pod uwagę przy ustalaniu zachowku. Po drugie roszczenie o zachowek przedawniało się w terminie 3 lat od chwili śmierci (jeżeli spadkodawca nie pozostawił testamentu) lub 3 lat od otwarcia i ogłoszenia testamentu (jeżeli został sporządzony testament). Obecnie termin wynosi lat 5.
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Bukowski Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Bukowski
Al. IX Wieków Kielc 6/34, 25 - 516 Kielce
Termin przedawnienia roszczenia o zapłatę zachowku wynosi 5 lat. Są dwa sposoby liczenia początku tego terminu, w zależności od tego, czy spadkodawca sporządził testament, czy nie.W przypadku, gdy testamentu nie było, termin przedawnienia należy liczyć od dnia otwarcia spadku (czyli od śmierci spadkodawcy). W przypadku, gdy spadkodawca sporządził testament, termin pięcioletni liczy się od chwili ogłoszenia testamentu.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.