Pytanie z dnia 19 października 2016

Dzień dobry,
W dniu dzisiejszym pracodawca zażądał ode mnie (wraz z innymi pracownikami) pozostania w miejscu pracy do czasu zakończenia powierzonych obowiązków. Bez żadnego wcześniejszych ustaleń oraz bez żadnego potwierdzenia na piśmie. Nie dostaliśmy jeszcze żadnej informacji czy te godziny zostaną nam w jakikolwiek sposób zrekompensowane dodatkowym wynagrodzeniem bądź czasem wolnym.
Pracodawca dla „polepszenia efektywności pracy” zarządzał by powstały 4grupy i każda z nich będzie przychodzić później od poprzedniej grupy czyli pierwsza grupa będzie przychodzić na 6-14, druga na 7-15 trzecia na 9-17 oraz czwarta 11-19.
Jesteśmy zatrudnione na umowę o pracę w szpitalu klinicznym.

Czy pracodawca może zażądać w tym samym dniu niewymiarowych nadgodzin i jeżeli tak to czy musi zostać to udokumentowane np. na piśmie czy słownie wystarczy?

Czy nie zmieniając treści umowy jaką mamy podpisane czyli pełen etap na jedną zmianę (bez wyszczególnionego wymiaru czasu pracy) może pracodawca zażądać ww. podziału na grupy od następnego miesiąca (listopad) ?

Witam, Pracodawca może żądać od Panstwa pracy w nadgodzinach, jezeli jest to spowodowane ogólnie mówiąc akcją ratowniczą, lub co się zdarza dużo częściej szczególnymi potrzebami pracodawcy. Za pracę w godzinach nadliczbowych nalezy się wynagrodzenie lub udzielenie czasu wolnego od pracy. Proszę zwrócić na to uwage przy wypłacie. Jeżeli pracodawca nie będzie chciał wypłacić nadgodzin, to przysługuje Pani roszczenie i możliwość złożenia pozwu do Sądu Pracy. Co do zmiany godzin pracy, to pra codawca może to zrobić (jeżeli nie ma Pani godzin ustalonych w Umowie o pracę), tylko musi Panią poinformować co najmniej tydzien wcześniej. W zakładzie Pracy powinno zawisnąć również obwieszczenie informujące pracowników o godzinach pracy obowizujących w danym zakładzie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 października 2016 10:53 Obejrzało: 294 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, aby udzielić precyzyjnej odpowiedzi na zadane pytanie należałoby w pierwszej kolejności zapoznać się z treścią Pani umowy o pracę. Nie mniej jednak, co do godzin pracy należy zwrócić uwagę na art. 140(1)§ 1 i 2 kodeks pracy. Zgodnie z wyżej wymienioną regulacją rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Ponadto, rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy. W każdym jednak przypadku wykonywanie pracy w różnych godzinach nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133 kodeksu pracy, tym samym pracodawca jest obowiązany tak ustalić Państwa grafik, aby zachowali Państwo uprawnienie do odpoczynku. Zatem beneficjentem tej regulacji jest głównie pracodawca. Ten rodzaj ruchomego czasu pracy polega na wprowadzeniu rozkładu czasu pracy, który może przewidywać różne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy w poszczególne dni, w zależności od potrzeb pracodawcy, przy czym rozkład ten powinien być ujęty w formie pisemnej. Co do tzw. „podziału na grupy”, o którym Pani wspomina to wydaje się, że nie ma przeszkód, aby taki podział powstał, aby wyznaczone w ten sposób godziny pracy dla poszczególnych pracowników odpowiadały potrzebom pracodawcy (z zachowaniem jednak uprawnień do wypoczynku każdego z pracowników).

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 października 2016 20:06 Obejrzało: 282 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.