Pytanie z dnia 11 września 2018
Dzień dobry.
W wakacje podjąłem się pracy na umowie zlecenia, która nie do końca spełnia moje oczekiwania (mam zastrzeżenia chociażby co do uprzednio zachwalanej przez pracodawcę elastyczności grafiku).
Okres wypowiedzenia ww. umowy to miesiąc (z tak długim okresem nie spotkałem się do tej pory w żadnej ze studenckich prac sezonowych), zaś kara umowna za jej zerwanie bez zachowania okresu wypowiedzenia to kwota w wysokości 2000 zł, która zdaje się irracjonalna przy stawce 13,7 zł brutto/h - przewyższa miesięczne wynagrodzenie.
Pracodawca odmówił rozwiązania umowy za porozumieniem stron.
Odejście jednego niewykwalifikowanego pracownika z zespołu, w którym każda z kilkudziesięciu osób wykonuje tę samą, powtarzalną pracę, zdaje się nie być istotną szkodą dla zleceniodawcy, a na pewno niewspółmierną do wysokości kary umownej.
Czy zasadnym jest w takiej sytuacji wnioskować o obniżenie ww. kary w myśl art. 484. § 2. ust. 2. k. c.?
Agata Paplińska Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Agata Paplińska
Warszawska 91 lok. 2, 05-092 Łomianki
Dzień dobry, samo wnioskowanie o obniżenie kary jest teoretycznie zawsze możliwe, jednak w przypadku, gdy druga strona odmówi obniżenia tej kary, to sąd będzie dochodził, czy faktycznie jej wysokość miała charakter "rażąco" wygórowany. Ciężko jest niestety w takiej sytuacji przewidzieć, czy sąd podzieli Pani zdanie co do jej nieproporcjonalności. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.