Pytanie z dnia 28 czerwca 2023

Dzień dobry,
we wrześniu ubiegłego roku otworzyłam jednoosobową działalność gospodarczą, korzystając z dofinansowania z PUP. Muszę prowadzić działalność nieprzerwanie przez okres 1 roku. Zamknięcie działalności przed czasem wiąże się z tym, że muszę zwrócić środki z dofinansowania. Mój lokal umiejscowiony jest przy samym rogu ulicy - na skrzyżowaniu. W połowie miesiąca całe skrzyżowanie do połowy każdej z ulic zostało zamknięte z powodu budowy/przebudowy. Został "zwinięty" asfalt, spod ziemi wystają wielkie studzienki i zrobione podjazdy typowo pod wielkie samochody z budowy. Dokładnie tydzień przed rozpoczęciem prac zostało ogłoszone, że ulice zostaną zamknięte aż do grudnia. Ja prowadzę Punkt Kurierski i już w pierwszych dniach budowy odczułam brak klientów. Niestety, ale nic nie zarabiam, muszę pożyczać (od kogo się da.. jeszcze...) żeby zapłacić za ZUS, lokal itp. Nie ma możliwości, żeby klient szedł z drugiego końca ulicy z paczką, która waży np. 30kg.
Jest szansa na jakąś rekompensatę albo odszkodowanie.? Oczywiście żeby zamknąć działalność bez konsekwencji zwracania kosztów po upływie roku, obowiązują mnie jeszcze okresy wypowiedzenia, które trwają od 1 do 3 miesięcy (w zależności od umowy z różnymi przewoźnikami).

Dzień dobry, Generalnie jest tak, że remonty dróg należą do zadań jednostek samorządu terytorialnego lub innych zarządców dróg. Fakt prowadzenia takiego remontu nie jest bezprawny, oczywistym jest, że wiąże się również z niedogodnościami dla osób z tych dróg korzystających lub prowadzących w pobliżu nich działalność gospodarczą. Aby zastanawiać się nad ewentualnym dochodzeniem odszkodowania należałoby wykazać np., - że doszło do przedłużenia prac w stosunku do planowanego terminu wskutek ich złego planowania, wadliwej realizacji, czy innych przyczyn obciążających inwestora lub wykonawcę; - lub, że prace celowo są realizowane w sposób wiążący się z niedogodnościami czy utrudnieniami dla mieszkańców, przedsiębiorców; - lub, że została pani całkowicie pozbawiona możliwości dostępu do lokalu (pani wpis rozumiem jednak w ten sposób, że dojście na piechotę jest, a jak z dojazdem samochodem ?). Do tej pory w tego typu sprawach zapadają sprzeczne wyroki, chociaż każda sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 lipca 2023 07:27 Zmodyfikowano dnia: 2 lipca 2023 07:27 Obejrzało: 153 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.