Pytanie z dnia 08 października 2018
Dzień dobry, z tej strony Bartłomieji. Zwracam sie do Państwa o pomoc. Otóż moim ojcem jest alkoholik. Przejawia zachowania patologiczne. Znęca sie fizycznie i psychicznie głównie na mojej mamie, ale również na pozostałych domownikach. Mam 21 lat i nie mieszkam już z rodzicami. Ale moja młodsza siostra tak, ma 18lat i nie ukrywam ze jej tez jest ciężko. Wszystko zaczęło sie na przełomie 2 lat. Bywaly z nim problemy dawno, zdążalo sie ze przychodził do domu pod wpływem i robił afery. Ale szczyt tego jest teraz. Rodzice posiadają gospodarstwo rolne i jest przy nim dużo pracy, nie ukrywam ze nie jesteśmy zamożnymi ludźmi. Gospodarstwo to główne utrzymanie mamy jego i mojej siostry. Ja mieszkam w Warszawie i sam sie utrzymuje. Moje starsze rodzeństwo również już dawno sie wyprowadziło i posiada już własne rodziny. Tym bardziej ze są to 3 córki z poprzedniego małżeństwa mojej mamy. Rowniez nie potrafią nam pomoc. Jest strasznie, prawie każdego dnia przychodzi zalany w trupa. Robi awantury wszystkich wyzywa, wielekorotnie dochodziło do bijatyk. Nie potrafimy sobie poradzić. Cztery razy była wzywana policja, dwa razy zabrali go na wytrzeźwienie i zostawiali z mandatem. Już dawno policja zabrała mu prawojazdy a i tak często siada za kółko ciągnika pod wpływem. Boimy sie konsekwencji. Policja nam nie pomogła bo wszystko wracało ze zdwojona siła. Sam rzadko jestem w domu. Od roku z nim wg nie rozmawiam, ponieważ doszło do sytuacji jak jestem w domu i słyszę krzyki, od razu pobiegłem do szopy a tam mama leży przewrócona, i płacze. Zucilem sie i odepchnąłem i doszło do rękoczynów. Były wielokrotne rozmowy, obiecywał poprawę a jest coraz gorzej. Wczoraj po pijaku wrzucił do rzeki jeden z tylnich maszyn dopiętych do ciągnika. Jest to ogromny wstyd, wstydzimy sie ze jest naszym ojcem i mężem. Przez ten wstyd mama nie chce pójść do gminy i prosić o pomoc. Ja naprawdę sie o nią boje. Mama na prawie 60 lat, nie powinna tak ciężko pracować. Często jest chora i wykończona psychicznie. Bardzo ciężko pracuje fizycznie. Jego praktycznie nie ma w domu, prawie wcale nie pomaga, może raz na tydzień trafi sie ze coś zrobi. Ciagle przesiaduje z innymi alkoholikami albo siedzi u sadziach i tylko mówi ze tam ciężko pracuje a codziennie przychodzi zdechlany. W oglone sie nie dokłada nic nie zarabia. Mi i siostrze nic nigdy nie dał i nie kupił. Ja wraz z rodzeństwem pomagamy jak możemy. Ale w tej kwesti nie wiemy jak już można pomoc. Z takim człowiekiem nie da sie żyć. Bardzo, bardzo proszę o pomoc! Proszę o odpowiedz. Dziękuje!
Mateusz Kubica Adwokat (Od 2016)
Kancelaria adwokacka Mateusz Kubica
11 Listopada 60-62, pok. 311, 43-300 Bielsko-Biała
Szanowny Panie. Oprócz zgłoszenia sprawy do Prokuratury i poinformowania Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nie widzę za bardzo możliwości prawnych. Jeżeli Pana mama zezna, iż była pobita i to zostanie poparte Pana zeznaniami jest szansa, iż Pana ojciec zostanie aresztowany lub przynajmniej zmuszony do opuszczenia miejsca zamieszkania. Doniesienie na ojca może wydawać się ekstremalne ale następne pobicie może nie skończyć się w szpitalu ale w kostnicy. Albo Pana ojciec będzie mieć mniej szczęścia i to on wpadnie do rzeki.
Podziękowałeś prawnikowi
Barbara Bieniasz Adwokat (Od 2014)
Kancelaria Adwokacka Barbara Bieniasz
Warszawska 16 lok 9, 35-205 Rzeszów
Dzień dobry Sprawy rodzinne, szczególnie przemoc w rodzinie są szczególnie delikatnym tematem. Jest kilka możliwości, niemniej jednak wymagają działania ze strony Pana matki i Pana rodzeństwa. Nie wiem czy posiadacie Państwo niebieską kartę, którą otrzymują rodziny dotknięte problemem przemocy w rodzinie. Jeżeli nie to w sytuacji awantury proszę zawiadomić policje o zaistniej sytuacji, jeżeli w rodzinie jest niepełnoletnie dziecko to kurator sądowy przydzielany jest rodzinnie z urzędu. Można także złożyć zawiadomienie na policji o popełnianym przez ojca przestępstwie znęcania. Jest to przestępstwo ścigane z urzędu. Można także złożyć wniosek do sądu rodzinnego aby skierować go na leczenie odwykowe. Ojciec ma także obowiązek przyczyniania się do utrzymania rodziny, jeżeli pracuje sąd może nakazać jego pracodawcy do przekazywania części jego wynagrodzenia Pana matce.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.