Pytanie z dnia 22 marca 2017
Dzień dobry,
Zapytanie moje jest związane z rozwiązaniem umowy o prace. moja historia jest taka:
Jestem zatrudniona w firmie od 2010 roku na podstawie umowy na czas nieokreślony.. Od 08.2015 roku do 11.03.2016 przebywałąm na zwolnieniu L4 w związku z ciąża. Nastepnie od 12.03.2016 do 12.03.2017 przebywałam na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. W tym czasie tzn w październiku 2016 moja firma zlikwidowała moje miejsce pracy. A więc po urlopie rodzicielskim nie mam gdzie wrócić do pracy. W związku z tym otrzymałam propozycje rozwiązania umowy za porozumieniem stron na warunkach :
- otrzymam ekwiwalent za niewykorzystany urlop
- otrzymam odprawe rownowarta 2 miesiecznych wypłat.
- rozwiązanie umowy nie zawiera wypowiedzenia ( wydaje mi się ze po takim stazu pracy powinno wynosić 3 miesiące)
Chciałam zapytać czy moge zadac wypowiedzenia 3 miesiecznego, ekwiwalentu za urlop a także odprawy??
Teraz moja firma w polsce zatrudnia mniej niż 20 pracowników wiec nie wiem czy beda chcieli mi dać tą odprawe. Bo podobno teraz w tym rozwiązaniu umowy to jest ich dobra wola.
Co w takiej sytuacji???? godzić się na warunki które zaproponowali w propozycji??? bo skoro jestem zatrudniona na podstawie umowy na czas nie okreslony i nie z mojej winy powstała ta sytuacja???
Dziękuje
Marta Kosecka Adwokat (Od 2016)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka
Starowiejska 58/11, 81-356 Gdynia
Dzień dobry Pani, w mojej ocenie, rozwiązanie zaproponowane Pani przez pracodawcę jest dla Pani niekorzystne. Skoro przysługuje Pani 3-miesięczny okres wypowiedzenia, to powinna Pani z takiego okresu wypowiedzenia, a zarazem z uprawnienia do otrzymania trzech kolejnych pensji, skorzystać (pracodawca może ewentualnie zwolnić Panią z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia – należy to do jego decyzji). To co pracodawca nazywa odprawą w istocie jest wypłatą dwóch, zamiast trzech pensji. Trudno żeby zaproponowano Pani rozwiązanie umowy o pracę bez jakiegokolwiek ekwiwalentu pieniężnego – wtedy na pewno by się Pani nie zgodziła, z czego pracodawca zapewne zdaje sobie sprawę. Co do ekwiwalentu – będzie Pani przysługiwał niezależnie od tego, w jaki sposób rozwiąże się Pani umowa o pracę – obojętnie czy Pani umowę o pracę rozwiąże się w oparciu o porozumienie stron czy też po wypowiedzeniu stosunku pracy przez pracodawcę, pracodawca będzie miał obowiązek wypłacenia Pani ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Radziłabym zatem, aby upierała się Pani, że jeżeli pracodawca chce Panią zwolnić ma to zrobić na podstawie wypowiedzenia umowy o pracę. Proszę pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę na podstawie porozumienia stron wiąże się z dalej idącymi konsekwencjami niż tylko utrata jednej miesięcznej pensji. Przykładowo, jeżeli rozwiąże Pani umowę o pracę za porozumieniem stron, będzie Pani musiała odczekać 6-miesięczny okres karencji, aby skorzystać z otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Czy pracodawca propozycję rozwiązania umowę o pracę złożył już Pani oficjalnie? Jeżeli nie, mogłaby Pani skorzystać z możliwości przejścia na obniżony wymiar czasu pracy – w takim wypadku Pani stosunek pracy byłby chroniony, a pracodawca nie mógłby wypowiedzieć Pani umowy o pracę. Wniosek taki będzie jednak bezskuteczny, jeżeli pracodawca dokonał już czynności zmierzającej do rozwiązania Pani stosunku pracy. Pozdrawiam serdecznie, adwokat Marta Kosecka
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.