Pytanie z dnia 06 listopada 2018

Dzień dobry ,
Zwracam się z następującym problemem . Dwa lata temu zmarł moj dziadek. Jedynymi spadkobiercami spadku były jego dzieci, czyli moja mama i moj wuja. Babcia nie zyla już przed śmiecia dziadka. Spadek został nabyty przez mojego wuja u notariusza , poprzez akt poświadczenia dziedziczenia. Sprawa wyglada następująco. Moj wuja oraz moja mama chcieliby zrzec się tego spadku na moja rzecz abym mogła stać się jedynym właścicielem tego domu. Dodam, ze moj wuja ma żonę oraz dzieci ale posiadaja rozdzielność majątkowa. Chciałabym sie dowiedzieć następujących rzeczy :
- jaki jest najprostszy oraz najszybszy sposób aby dokonać przepisania tego domu (do kogo się z tym udać, czy jest konieczność załatwienia sprawy przez sąd),
- z jakimi kosztami sie to wiąże ,
- chciałabym uzyskać spis wszystkich potrzebnych dokumentów do przepisania domu,
- czy ja będę musiała zapłacić podatek od spadku ? Jeśli tak, to co zrobić żeby go uniknąć
Kolejna sprawa jest taka, ze moja mama oraz wujek nie chcą ode mnie pieniędzy za dom. Zrzekają się go dobrowolnie . Dom miałby być moim miejscem zamieszkania, natomiast wymaga generalnego remontu.
Natomiast problem polega na tym, ze wuja prowadzi własna firmę , posiada kredyt hipoteczny i ma problemy z płynnością finansowa. Z informacji które posiadam nie płaci od około 4 miesięcy rat za mieszkanie , podatków, zusu oraz ma zadłużenia wobec swoich kontrachentów . Czy jest jakaś możliwość ze wuja ma zadłużenia komornicze o których nie wiem? Jeśli tak to w jaki sposób mogłabym to sprawdzić? Chciałabym to widzieć , ponieważ obawiam się, ze dom który mogłabym dostać od wuja w spadku mógłby być zadłużony obciążeniem komorniczym . W jaki sposób mogłabym się tego dowiedzieć przed nabyciem spadku .
Pozdrawiam

Witam, obawiam się, że Pani zapytanie znacznie wykracza poza formę darmowych krótkich porad prawnych. Namawiam do skorzystania z usług prawnika, który zbada sprawę i do Pani odpowiedź, za którą będzie odpowiedzialny. Jeżeli postępowanie spadkowe po Pani Babci też jest przeprowadzone i treść księgi wieczystej nieruchomości odpowiada rzeczywistości, to należy pójść do notariusza i przepisać dom na Panią. Przeniesienie własności w formie darowizny może stanowić podstawę do kwestionowania całej transakcji przez wierzycieli Pani wujka. Pozdrawiam, Grzegorz Kantecki

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 listopada 2018 11:43 Zmodyfikowano dnia: 7 listopada 2018 11:43 Obejrzało: 301 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Skoro mama z wujem nabyli spadek to dom jest już w ich majątku. Obecnie mogą przenieść na Panią spadek (nie dom) darowizną, ale to się nie opłaca. Lepiej niech zrobią wpierw dział spadku w ramach którego mama nabędzie cały dom bez spłat i dopłat, a potem przeniesie go na Panią darowizną, i podatek nie wystąpi. Pozostanie tylko opłacić taksę notarialną, ale te musi wyliczyć notariusz. Niech też poda koszty wpisów do ksiąg wieczystych.

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 listopada 2018 23:15 Zmodyfikowano dnia: 7 listopada 2018 23:15 Obejrzało: 300 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.