Pytanie z dnia 25 września 2018
Dzień dobry.Czy jak złożyłam w sądzie wniosek o rozwód z winy męża(zdrada) w dniu 24.09.2018.To jak mąż weźmie teraz kredyt, czy w przypadku gdyby nie spłacał dług przechodzi na mnie(żonę).
Dziękuję za poradę.
Agata Paplińska Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Agata Paplińska
Warszawska 91 lok. 2, 05-092 Łomianki
Dzień dobry, zasadniczo ustrój rozdzielności małżeńskiej powstaje z chwilą prawomocnego orzeczenia rozwodu. Można jednak złożyć wcześniej wniosek o ustanowienie rozdzielności majątkowej do sądu rejonowego. Dodatkowo, należy pamiętać, że jeśli nie wyrazi Pani zgody na wzięcie przez męża kredytu i nie będzie Pani stroną umowy kredytowej, nie będzie Pani zobowiązana do spłaty - wierzyciel będzie mógł dochodzić spłaty tylko z majątku osobistego męża. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Godlewska-Chorąziak Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak
Turoszowska 8/37, 91-025 Łódź
Dzień dobry. Art. 41 kro [Odpowiedzialność majątkiem wspólnym za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z małżonków] § 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków. § 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. § 3. Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.