Pytanie z dnia 04 lutego 2017

Dzień dobry.Sprawa cywilna.Czy dowody z innej sprawy mogą być dowodem w sprawie cywilnej.Obie sprawy prowadzone są oddzielnie przez inne sądy w różnych miejscowościach ale nakładają się.Dziękuję.Pozdrawiam.Robert.

W procedurze cywilnej nie jest dopuszczalny wniosek o przeprowadzenie "dowodu z akt innego postępowania", natomiast jak najbardziej możliwe jest dopuszczenie dowodu z konkretnych dokumentów znajdujących się w aktach innego postępowania. W tym celu w pozwie, dalszym piśmie do sądu lub ustnie na rozprawie powinien Pan wskazać konkretne dokumenty, sygnaturę sprawy, określić sąd prowadzący drugą sprawę i najlepiej wskazać również numer karty, na której znajduje się wnioskowany przez Pana dokument w aktach innego postępowania. Jeżeli chodzi natomiast o zeznania świadków, to dowód ten musi zostać przeprowadzony odrębnie przed każdym z sądów.

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 lutego 2017 20:47 Obejrzało: 242 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Na wstępie zważyć należy, iż Polska procedura cywilna uznaje dowód z akt innej sprawy za niedopuszczalny. Nie stoi to jednak na przeszkodzie na oparciu się na konkretnych dowodach przeprowadzonych w przez Sąd w innym postępowaniu. Tym niemniej korzystanie z dowodów znajdujących się w aktach innych spraw sądowych nie narusza zasady bezpośredniości, o ile strony mają możliwość ustosunkowania się do ich treści i zgłoszenia stosownych wniosków Konieczne jest zatem, by strona w zgłoszonym wniosku dowodowym dokładnie oznaczyła konkretne dokumenty z akt innej sprawy, na podstawie których dowodzi ona określonych faktów. Powyższe wynika bowiem z istoty postępowania dowodowego. Zgodnie z art. 232 k.p.c. strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne. Natomiast w myśl art. 6 k.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Nie ma więc możliwości powoływania się na ogólnikowy "dowód z akt",

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 lutego 2017 22:52 Zmodyfikowano dnia: 4 lutego 2017 23:03 Obejrzało: 240 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.