Pytanie z dnia 04 września 2016

Egzekucja komornicza. Od 31.01.2012r. Przebywałem w ZK, nie byłem informowany o zadnym postepowaniu, od września br. Jak jestem już na wolności borykam się z ciężkim komornikiem. Od stycznia co miesiące wpłacam na jego konto 100złoty, pomimo tego mam zablokowane konto na którym zabezpieczono środki ok.300złoty. Komornik dalej mnie straszy najściem na mieszkanie z policją. Niewiem co mam rozbić. Teraz jestem po ślubie i boje się że dotknie to moją zoner.

Jakie zobowiązanie jest egzekwowane? Jak rozumiem nakaz zapłaty wydano w czasie pobytu w ZK? Można przejrzeć dokumenty związane ze sprawą i ocenić czy warto podjąć jakieś kroki prawne. Dopóki orzeczenie sądowe jest w obiegu prawnym wierzyciel ma prawo egzekwować należności. Z poważaniem Łukasz Obrał

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 września 2016 07:51 Obejrzało: 278 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, co do zasady przebywanie dłużnika w zakładzie karnym nie stanowi przeszkody do wszczęcia i prowadzenia przeciwko niemu postępowania egzekucyjnego. Dłużnik jednak powinien być zawiadamiany o każdym zajęciu wraz z doręczeniem protokołu na adres zakładu karnego. W chwili obecnej doręczenia oraz zawiadomienia powinny być dokonywane na adres, pod którym Pan przebywa. Komornik nie może zająć wszystkich środków znajdujących się na rachunku bankowym. Dłużnikowi powinny zostać chociaż minimalne kwoty potrzebne do przeżycia. Przepisy przewidują pewne limity i kwoty wolne od zajęć (np. odnośnie wynagrodzenia za pracę). Istotna w tym przypadku będzie jednak podstawa zatrudnienia. Inaczej komornik potraktuje wynagrodzenie otrzymywane z tytułu umowy o pracę niż np. dochody otrzymywane z tytułu umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Od 8 września 2016 roku wchodzi w życie znowelizowany przepis art. 54 Prawa bankowego odnoszący się do kwoty wolnej od zajęcia z rachunków bankowych. Zgodnie z tym przepisem kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego od września będzie ustalana miesięcznie i do końca 2016 roku będzie wynosić 1387,50 zł (75% z 1850 zł wynagrodzenia minimalnego). W związku z powyższym, jeżeli środki na Pana rachunku nie przewyższają wskazanej kwoty, będą wolne od zajęcia. Odnosząc się natomiast do mieszkania, istotną kwestią jest ustalenie, kto jest właścicielem mieszkania. Czy jedynym właścicielem jest Pan, czy Pana żona, czy są Państwo współwłaścicielami na zasadach wspólności majątkowej łącznej. W pierwszym przypadku komornik będzie mógł prowadzić postępowanie egzekucyjne z nieruchomości. Jeżeli mieszkanie należy wyłącznie do żony, to postępowanie egzekucyjne nie będzie mogło być prowadzone. Natomiast jeżeli mieszkanie stanowi Państwa wspólną własność, to prowadzenie postępowania egzekucyjnego z mieszkania nie jest niemożliwe, jednak konieczne jest dopełnienie przez wierzyciela innych warunków. W tym m. in. uzyskanie klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika, co może okazać się kłopotliwe – w zależności od tego, kiedy powstał dług i czy małżonka o nim wiedziała. W takim przypadku wierzyciel może również wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Komornikowi przysługuje prawo do wejścia do mieszkania i zajęcia ruchomości znajdujących się w mieszkaniu, np. sprzęt AGD i RTV, komputery, wyposażenie mieszkania itd. Komornik zajmując daną rzecz ruchomą, co do zasady nie bada, czy jest ona własnością dłużnika czy innej osoby. Komornik ma prawo zająć rzecz będącą we władaniu dłużnika. Właścicielowi rzeczy przysługują natomiast środki prawne – powództwo przeciwegzekucyjne, które ma na celu żądanie zwolnienia zajętej rzeczy spod egzekucji.

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 września 2016 16:25 Obejrzało: 275 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.