farma działalności gospodarczej

Pytanie z dnia 18 maja 2019

Wraz z siostrą planujemy założyć działalność gospodarczą świadczącą usługi polegające na organizacji imprez okolicznościowych. Jaką formę spółki powinniśmy wybrać nie chcąc ponosić dużych kosztów związanych z otwarciem działalności i dalszym jej prowadzeniem?

Witam, najtańsza jest spółka cywilna. Proszę poczytać w tym miejscu: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-spolka-cywilna-co-warto-wiedziec Pozdrawiam, Grzegorz Kantecki

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 maja 2019 20:24 Zmodyfikowano dnia: 20 maja 2019 20:24 Obejrzało: 388 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W odpowiedzi na pytanie informuję, że z punktu widzenia najniższych kosztów z punktu widzenia podatków oraz kosztów rejestracji jest spółka cywilna, rejestracja spółki podlega rejestracji w CEIDiG. Niesie ona natomiast najwięcej zagrożenia w przypadku powstania zobowiązań, gdyż jako podmiot nie posiadający osobowości prawnej, odpowiedzialność ponoszą wspólnicy spółki całym swoim majątkiem. Najbezpieczniejszą formą prowadzenia działalności jest natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jednakże koszty prowadzenia działalności są wyższe np.: wiąże się z nią podwójne opodatkowanie (podatek płaci spółka oraz wspólnicy w przypadku wypłaconej dywidendy), spółka podlega pełnej księgowości. Wypośrodkowaną formą jest spółka jawna podlegająca rejestracji w KRS. Spółka jawna stanowi jednostkę organizacyjną o której mowa w art. 331 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jest jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, w stosunku do której stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych. Zasady rozliczenia podatkowego są podobne jak w spółce cywilnej. Opodatkowaniu podlega wyłącznie dochód wspólnika. Spółka informuje wspólnika o przychodach i kosztach poniesionych, które wspólnicy zobowiązani są pokryć zgodnie z umową spółki. W zakresie odpowiedzialności za zobowiązania spółki wspólnicy ponoszą subsydiarną odpowiedzialność polegającą na możliwości dochodzenia roszczenia przez wierzyciela z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Powyższe nie wyłącza jednakże możliwości pozwania przez wierzyciela wspólników łącznie ze spółką. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytanie konieczne jest przeanalizowanie stanu faktycznego i zamierzeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę, pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 maja 2019 21:48 Zmodyfikowano dnia: 20 maja 2019 21:48 Obejrzało: 388 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.