Pytanie z dnia 24 września 2015

ile czasu trwa aby sie starac o zachowek i kto moze sie starac?

Witam, trudno powiedzieć ile potrwa sprawa o zachowek, to zależy od wielu czynników, takich jak obłożenie sprawami danego wydziału sądu, Ilości stron, uczestników oraz od ich zachowania w postępowaniu. Zgodnie z kodeksem cywilnym: "Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). § 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia." Zachęcam do kontaktu z moją kancelarią, chętnie pomogę.

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 września 2015 13:18 Obejrzało: 1114 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

witam jeszcze raz w sprawie zachowku chodzi poprostu o zachowek po ojcu mieszkanie wlasnosciowe w ktorym mieszka jeszcze mama z wnukiem tylko chca mnie wykiwac zebym nic nie dostal po ojcu jaki jest czas do ilu lat mozna wznies sprawe zeby sie to nieprzedawnilo? Pozdrawiam

Wysłano: 25 września 2015 10:02
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.

Odpowiedź nr 3 z dnia 25 września 2015 10:17 Obejrzało: 1100 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam jaszcze raz w sprawie tego zachowku.Czodzi mi oto przedstawie panu sytuację.2 lata temu zmarl mi ojciec a na mieszkaniu została mama mieszkanie jest wlasnosciowe, z która mieszka wnuk i siostrzeniec i chodzi mi czy ja sie moge starac o zachowek po ojcu bo chodza mnie sluchy ze ponoc mama i siostra chca zeby to mieszkanie bylo siostrzenca.jest nas 3 rodzenstwa a od taty siostry dzieci podostawaly pamiatki bo ojciec im zbieral monety ktore sa teraz wartosciowe a moie dziecko i ja nie dostalismy nic,czy jest mozliwosc zeby mnie pominac tak zebym nic nie dostal i mnie wyrolowano?Czy jezeli mama by przepisala mieszkanie na wnuka np.za opieke lub darowizne czy ja nic nie dostane ze sie nie moge onic starac?Pozdrawiam.

Wysłano: 2 października 2015 11:36
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Witam ponownie, czy mieszkanie należało do rodziców wspólnie czy było i jest własnością tylko mamy? W zależności od tego mama ma prawo darować czy przepisać za rentę komu zechce albo całe mieszkanie, albo tylko przysługujący jej udział we współwłasności. Może Pani się ubiegać o zachowek po ojcu nawet jeśli darowiznami za życia, ale tymi dokonanymi krócej niż 10 lat przed śmiercią, rozdał cały majątek.

Odpowiedź nr 5 z dnia 2 października 2015 11:44 Zmodyfikowano dnia: 2 października 2015 11:48 Obejrzało: 1083 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Czyli nie moge sie starac o zachowek po ojcu? mieszkanie było wykupione za grosze tylko mi nie chodzi o mieszkanie głównie tylko żeby dostać po ojcu zachowek a majątku nie miał więc tylko zostaje kwestia np. jak i czy mi się coś należy?

Wysłano: 2 października 2015 15:10
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Proszę czytać ze zrozumieniem - nie napisałem, że zachowek się nie należy. Pytałem za to czyje było mieszkanie, nadal brak odpowiedzi. Zachowek to prawo do części pozostawionego po zmarlym majatku. Jeśli nie było majątku, to np 1/4 od 0 = 0, ale jeśli bylo np. mieszkanie czy inne wartościowe przedmioty to mozna dochodzic zachowku. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z moją kancelarią.

Odpowiedź nr 7 z dnia 3 października 2015 10:23 Obejrzało: 1070 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.