Jak odzyskać nadpłacone alimenty>
Pytanie z dnia 14 stycznia
Sąd apelacyjny po rozpoznaniu sprawy potwierdził wyrok sądu I Instancji i wydal wyrok o wygaszeniu alimentów i zwrocie nadpłaconych alimentów.
Aby odzyskać nadpłacone alimenty muszę wnieść sprawę do Sądu.
Mój adwokat twierdzi , że na mocy art.411 kodeksu cywilnego zwrot alimentów moze być skasowany.
Czy mozna w ten sposób anulować wyrok Sądu Apelacyjnego?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, ma Pan adwokata, więc inny adwokat nie może Panu udzielić porady, bez uprzedniego poinformowania o tym fakcie Pana aktualnego pełnomocnika, gdyż naruszyłby zasady etyki. Z oczywistych wiec względów udzielenie pomocy w tej chwili nie jest możliwe. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz tel.: 663-182-634 e-mail: adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Paweł Skwarek Radca prawny (Od 2011)
Adwokat, Radca Prawny, Doradca Podatkowy, Doradca Restrukturyzacyjny
Przyczółkowa 400, 02-962 Warszawa
W przedstawionej sytuacji, sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji, który zasądził wygaśnięcie alimentów i zwrot nadpłaconych kwot. Twój adwokat twierdzi, że na podstawie art. 411 kodeksu cywilnego zwrot alimentów może zostać uchylony. Należy jednak podkreślić, że art. 411 k.c. nie ma zastosowania do niniejszej sytuacji. Artykuł ten dotyczy bowiem sytuacji, gdy świadczenie alimentacyjne zostało spełnione dobrowolnie, a następnie okazało się, że nie było ono należne. W takim przypadku osoba, która świadczenie spełniła, może żądać jego zwrotu. W Twojej sytuacji alimenty zostały zasądzone przez sąd, a więc nie były spełnione dobrowolnie. W związku z tym nie można zastosować art. 411 k.c. do żądania zwrotu nadpłaconych alimentów. Możliwe działania W tej sytuacji możliwe są następujące działania: - Złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Skarga kasacyjna jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, który może być wniesiony od prawomocnego wyroku sądu apelacyjnego. W skardze kasacyjnej można podnosić zarzuty naruszenia prawa materialnego lub procesowego. - Wniesienie powództwa o wznowienie postępowania. Powództwo o wznowienie postępowania może być wniesione, gdy po uprawomocnieniu się wyroku sądu apelacyjnego ujawnią się nowe fakty lub dowody, które mogłyby mieć wpływ na treść wyroku. Zalecenia W celu podjęcia dalszych kroków, zalecam skontaktowanie się z adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym. Adwokat będzie mógł szczegółowo przeanalizować Twoją sytuację i doradzić, które z powyższych działań będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Podsumowanie W przedstawionej sytuacji nie można zastosować art. 411 k.c. do żądania zwrotu nadpłaconych alimentów. Możliwe jest natomiast złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego lub wniesienie powództwa o wznowienie postępowania. W celu podjęcia dalszych kroków, zalecam skontaktowanie się z adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.