Jak odzyskać opłatę rezerwacyjna sali weselnej?

Pytanie z dnia 15 marca 2021

Na sali weselnej byl pozar. Wlasciciel nie chce oddać wpłaconej opłaty rezerwacyjnej. W umowie jest zapis "w przypadku rezygnacji oplata nie podlega zwrotowi", jednakże ja nie rezygnuje ze swojego widzi mi się ale z uwagi na stan budynku. Do wesela 1.5 miesiąca, prokuratura cały czas bada sprawe, a wlasciciel twierdzi ze jest w stanie zorganizować wesele wiec pieniędzy nie odda chociaz wiadomym jest, że z remontem tego nie zdazy. Naciska na przełożenie, probuje zrzucić winę na COVID i obostrzenia, jednak ewidentnie nie jest w stanie zorganizować przyjęcia za 1.5 miesiąca. Jak mogę odzyskac pieniądze? na jakie przepisy się powołać w wezwaniu do zaplaty?

Dzień dobry, jest kilka możliwości rozwiązania umowy najmu sali weselnej - odstąpienie od umowy, tzw. umowne, jeżeli było zastrzeżone w umowie w oznaczonym terminie, powołanie się na niemożliwość świadczenia po stronie wynajmującego salę - zgodnie z art. 495 k.c.: jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Wreszcie z przepisów o najmie: Jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach (art. 682). Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 marca 2021 15:43 Zmodyfikowano dnia: 15 marca 2021 15:43 Obejrzało: 610 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dobry wieczór. W sytuacji, w której z uwagi na pożar sali weselnej nie jest możliwe jego zorganizowanie, właściciel tej sali powinien Państwu zwrócić pieniądze. W wezwaniu do zapłaty należałoby się powołać na przepis art. 495 paragraf 1 kodeksu cywilnego (jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miało to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w przypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu). W wezwaniu należy wyznaczyć określony termin do zapłaty tej kwoty. Jeżeli nie przyniesie to rezultatu, pozostaje skierowanie sprawy na drogę sądową. Radca prawny Katarzyna Zalewska

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 marca 2021 19:54 Zmodyfikowano dnia: 15 marca 2021 19:54 Obejrzało: 605 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.