Jak odzyskać zaległe alimenty od ojca?
Pytanie z dnia 27 czerwca 2021
Mam 20 lat i studiuję dziennie poza miastem zamieszkania (muszę wynajmować pokój). Pracuję, ale mój dochód miesięczny nie jest wystarczający, żeby utrzymać się samodzielnie i różni się zależnie od miesiąca.
Mojego ojca nigdy nie znałam. Ma nawet odebrane prawa rodzicielskie. Niestety zasądzonych alimentów prawie nigdy nie płacił, przez jakiś czas dostawałam je z FA, ale ponieważ i ja, i mama pracujemy, to nie opłaca mi się składać tam wniosków, bo na pewno dochód na osobę zostanie przekroczony.
Czy jest jakiś sposób, w jaki mogłabym zacząć odzyskiwać chociaż te zaległe alimenty? Źle mi z tym, że on ucieka od odpowiedzialności całe moje życie, a ja zamiast skupić się na studiach muszę również pracować, bo mama nie byłaby w stanie sama mnie utrzymać.
Co mogę zrobić?
Adrian Sylwanowicz Adwokat (Od 2013)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrian Sylwanowicz
M. Skłodowskiej - Curie 12 lok. 1A, 15-097 Białystok
Szanowny Panie, po pierwsze wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji, o ile się jeszcze nie toczy. Po drugie zawiadomienie do prokuratury o nie alimentacji. Pilnować spraw i sprawdzać co się dzieje, np. pilnować kwestii poszukiwania majątku ojca - może przez te wszystkie lata coś odziedziczył lub kupił, coś z czego można zrobić egzekucję. Po pierwszym wyroku o niealimentacje żarty się kończą. Może to go zmobilizuje. Z wyrazami szacunku, Adrian Sylwanowicz. Dziękuję za pozytywną opinię.
Podziękowałeś prawnikowi
Maciej Podgórski Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Podgórski
L. Rydygiera 19/69, 30-695 Kraków
Dzień dobry, Zasądzone przez sąd alimenty ulegają 3 letniemu przedawnieniu. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 25.11.1968 r., III CZP 65/68, OSNC 1969/5, poz. 83, że: „W świetle więc zasad prawa materialnego dziecko może egzekwować alimenty zasądzone prawomocnym orzeczeniem od tego z rodziców, któremu nie przysługuje władza rodzicielska, tylko za okres lat trzech, licząc wstecz od wszczęcia egzekucji”. Wszczęcie egzekucji jest bowiem zdarzeniem powodującym przerwanie biegu przedawnienia (art. 123 § 1 pkt 1 k.c.). Warto jednak wiedzieć, że przedawnienie sąd uwzględnia jedynie na prawidłowo zgłoszony zarzut pozwanego (czyli nie płacącego rodzica). Warto więc wziąć ten wyrok i iść z nim do komornika, podobnie innym sposobem może być próba odzyskania środków na drodze karnej poprze przestępstwo art. 209 kk (niealimentacja) - sprawę rozpoczyna wniosek do organów prokuratury lub policji o ściąganie wraz np. z wnioskiem o zasądzenie przez sąd karny świadczenia pieniężnego na rzecz pokrzywdzonego. Pozdrawiam.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.