Pytanie z dnia 08 czerwca 2015

Jak rozumieć słowa napisane w testamencie "chce przekazać na dożywocie" rozumieć trzeba, ze do śmierci obdarowanych, czy na własność?

Umowa o dożywocie to umowa, na mocy której w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, w ramach którego, w braku odmiennej umowy, powinien przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 czerwca 2015 11:11 Obejrzało: 505 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Trudno wskazać jak sąd potraktuje taki zapis w testamencie. Rozumiem, że dotyczy on przekazania nieruchomości lub jakiegoś składnika majątkowego? Jeśli majątek ten wyczerpywałby cały lub prawie cały spadek to osoba tak "obdarowana" może być potraktowana jako jedyny spadkobierca. W innym wypadku sąd może to potraktować jako zapis. Nie należy się tu sugerować umową dożywocia, bowiem dotyczy ona osób żyjących. Spadkodawca testamentowy (zmarły) nie może być dożywotnikiem po śmierci, bowiem nie można mu już dostarczać tych rzeczy, które wskazuje umowa dożywocia.

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 czerwca 2015 19:15 Obejrzało: 497 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.