Jak wycofać zeznania złożone na policji.
Pytanie z dnia 20 kwietnia 2023
Czy mogę wycofać zeznania ,które składałam na policji . Kiedy to zrobić ? Rozprawa przewidziana na Maj tego roku , oskarżona osoba jest moja rodzina .Czy tylko mogę odmówić na rozprawie odmowy zeznań ?
Wojciech Nowak Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak
Mickiewicza 23/4, 43-300 Bielsko-Biała
Dzień dobry, w Pani sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie na rozprawie oświadczenia o odmowie złożenia zeznań w związku z pokrewieństwem z oskarżonym (nie pisze Pani jaki jest stopień tego pokrewieństwa, prawo to przysługuje osobom najbliższym dla oskarżonego). W wypadku skorzystania z tego prawa to pani zeznania z postępowania przygotowawczego nie będą mogły być wykorzystane przez sąd. Należy pamiętać, że świadek składa zeznania pod groźbą odpowiedzialności karnej. Jeżeli wycofa Pani swoje zeznania- w sensie przedstawi inny przebieg zdarzenia- a sąd ustali, że to co Pani powiedziała nie odpowiada prawdzie, może zostać Pani pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Inaczej sytuacja wygląda jeżeli swoje wcześniejsze zeznania chce Pani uzupełnić lub uszczegółowić bez zmiany ich sensu- wtedy konieczne jest dodatkowe przesłuchanie.
Podziękowałeś prawnikowi
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
Nie można wycofać zeznań. Na rozprawie ma Pani jednak prawo odmówić składania wyjaśnień, jeśli jest to osoba najbliższa według kodeksu postępowania karnego. Jeśli to Pani składała wniosek o ściganie, to może go też cofnąć, co uniemożliwi dalsze prowadzenie sprawy i skazanie tej osoby (dotyczy tylko określonych przestępstw, ściganych na wniosek pokrzywdzonego).
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.