Pytanie z dnia 25 stycznia 2015

Jak wygląda sprawa spadkowa potomstwa poniżej 18 roku życia?
Czy w przypadku gdy odrzucałem spadek ojca, przed narodzinami dziecka, muszę teraz też powziąć jakieś kroki prawne w imieniu dziecka?
Czy jeżeli odrzucę też spadek po zadłużonej matce, rozumiem będę musiał w imieniu córki też złożyć odrzucenie spadku?

Z poważaniem Łukasz

Odrzucenie spadku nie zawsze przynosi oczekiwane skutki albowiem w miejsce osoby odrzucającej spadek wstępują jej spadkobiercy ustawowi , także wierzyciel może taką czynność skutecznie zaskarżyć . Osoba małoletnia zawsze dziedziczy dobrodziejstwem inwentarza tj. do wysokości odziedziczonego majątku .Efektywnie nie dziedziczy długów . Na odrzucenie spadku w imieniu małoletniej wymagana jest zgoda Sądu Rodzinnego .Z uwagi na ograniczenie odpowiedzialności w opisanej sytuacji wydaje się zbyteczna.

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 stycznia 2015 19:32 Obejrzało: 1577 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

uzupełniając powyższą odpowiedź, należałoby dodać, że dziedziczenie ograniczone do dobrodziejstwa inwentarza również niesie za sobą konieczność przedsięwzięcia określonych czynności. Taka forma dziedziczenia oznacza, że odpowiedzialność za długi ograniczona jest do wysokości wartości aktywów spadkowych, zatem dziecko odpowiada za zobowiązania, jednakże w ograniczonym zakresie. Zasadne wydaje się zatem sporządzenie bilansu ukazującego ewentualną zasadność przyjmowania bądź odrzucenia spadku w imieniu małoletniej. Jeżeli bilans wyjdzie niekorzystnie, zasadnym (także z punktu widzenia tzw. świętego spokoju) będzie wystąpienie do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniej oraz następnie złożenie takiego oświadczenia. Pamiętać jednak należy, że okres 5 miesięcy na złożenie takiego oświadczenia liczony powinien być od daty złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przez ojca dziecka.

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 stycznia 2015 13:23 Obejrzało: 1565 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeżeli odrzucił Pan spadek przed urodeniem się dziecka i przed tą datą zostało ono skutecznie złozone przed notariuszem lub sądem prowadzącym sprawę o stwierdzenie nabycia spadku, to w mojej ocenie Pana dziecko nie dziedziczy, gdyż w miejsce spadkobierców, którzy odrzucli spadek wchodzą ich spadkobiercy. Skoro na dzień odrzucenia spadku nie miał Pan dziecka, to ono ni emoglo w tym czasie dziedziczyć. Nie podał Pan kiedy dziecko się urodziło, co ma znaczenie w tej sprawie, gdyż zgodnie z art. 927 par. 2 kodeksu cywilnego dziedziczy dziecko poczęte, o ile urodzi się żywe (tzw. nasciturus), co ma miejsce w tym przypadku. Jako moment poczęcia należy natomiast przyjąć graniczną datę 300 dni przed urodzeniem dziecka. Rozumiem też, że nie ma wątpliwości co do pochodzenia dziecka. Jeśli w chwili odrzucenia spadku był Pan żonaty, to do kręgu spadkobierców wejdzie też żona.

Odpowiedź nr 3 z dnia 9 lutego 2015 16:38 Zmodyfikowano dnia: 9 lutego 2015 16:47 Obejrzało: 1499 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.